Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. február 2016

Každý hlas zaváži (KDH)

Ostáva nám mesiac do ôsmych parlamentných volieb. To nás radí medzi veľmi mladé demokracie, no občania Slovenska už za ten čas stihli dostať od politikov množstvo lekcií o moci, klamstve a pretvárke.
Každý hlas zaváži (KDH)

V nádeji na lepší a ľahší život však časť voličov znova a znova uverí pred voľbami predstaviteľom rôznych nových strán a ich novým sľubom. No ako ukazuje život, väčšina z týchto strán neprežije ani prvé volebné obdobie. Neprežijú preto, lebo sú na jedno použitie, lebo nemajú hodnotové ukotvenie, lebo nemajú ľudské a odborné kapacity, lebo slúžia ako rýchly výťah k moci pre pár vybraných, ktorých nikto v podstate nepozná.

Kresťanskodemokratické hnutie
Na opačnom póle stojí tradičná, hodnotová strana, akou je Kresťanskodemokratické hnutie. O kresťanskej konzervatívnej strane snívali už v 50. rokoch minulého storočia veriaci intelektuáli vo väzniciach a v uránových baniach. Preto bolo prirodzené, že už pár dni po 17. novembri 1989 prišla výzva ľuďom dobrej vôle na zakladanie Kresťanskodemokratických klubov, z ktorých neskôr vzišlo KDH.

KDH od samého začiatku bojovalo o dôstojný život ľudí v slušnej krajine. Či už sa jednalo o prijatie demokratických zákonov, boj proti rastu nacionalizmu alebo o víziu samostatného Slovenska v EÚ bez Vladimíra Mečiara. KDH tento zápas bojovalo a vyhralo. Dnes sme rešpektovanou krajinou v strede Európy a sme súčasťou európskej kultúry. No nebol to vôbec ľahký boj. Boli to ministri za KDH, ktorí nerezignovali a pustili sa do boja so zločinom, korupciou, pokriveným súdnictvom či políciou. Naši ministri zaviedli moderné zákony a špecializované inštitúcie, ktoré aj po vyše 10 rokoch a mnohých útokoch na svoju existenciu prinášajú výsledky.

Bol to náš súčasný predseda, ktorý sa postavil diaľničnej mafii a ušetril občanom miliardy eur. KDH sa nikdy nezľaklo a išlo do súboja za správnu vec, neuprednostnilo funkcie a stoličky pred hodnotami, ako v prípade zmluvy s Vatikánom o výhrade vo svedomí. To nebol zápas len o Slovensku. Na náš postoj vtedy čakala cela kresťanská Európa a Slováci tak mohli naplniť slová sv. Jána Pavla II. o kultúrnom obohatení Európy našou malou krajinou. KDH bojovalo aj za cenu vzdania sa ministerských postov a vládnych bavorákov.

Za 26 rokov sa v živote vyskytne všeličo. Aj problémy, aj zlyhania. Dôležitá je však sebareflexia, schopnosť poučiť sa a sledovať jasný cieľ – konať dobro. Kresťanskí demokrati 26 rokov verne slúžili Slovensku a jej občanom. Vždy stáli na strane dobra, pravdy a demokracie s cieľom spravovať krajinu dobre, slušne a spravodlivo pre ľudí. Teraz prišla chvíľa, kedy KDH potrebuje Vás.

Dnes je situácia opäť vážna a KDH potrebuje každý hlas, aby mohlo v parlamente pokračovať v boji za lepšie Slovensko.

Anton Šmotlák
 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Svet podľa Fica

Svet podľa Fica

Hodiny nad dverami nemocničnej izby práve načal nový deň, pondelok 1. 2. 2016. K posteli vážne zraneného Róberta pristúpil mierne zapáchajúci spustnutý muž. Pozrel si Róbertov chorobopis a vtiahol sopeľ hlbšie do nosa. - No, mladý pán, vymeníme infúziu, - usmial sa na pacienta oboma zubami. - Kto ste, preboha?, - s hrôzou sa pýtal Róbert. - Ja som sestrička. Presne podľa vašich predstáv...

Blog
Štúdium na KU by som za iné nemenil

Štúdium na KU by som za iné nemenil

Už dva roky počúvam od svojich známych negatívne ladené otázky, či skôr „poľutovania“, keď padne reč na Katolícku univerzitu: „Máte to teraz na univerzite ťažké, však? Nechcel by som tam byť. Určite je tam dusná atmosféra...“ Sprvoti som nadvihol obočie a nechápavo na nich hľadel. Keby som si neprečítal, čo píšu médiá, dodnes v tejto póze zotrvám. Je veľký rozdiel medzi tým, čo sa o univerzite povráva, a čím jej študenti skutočne žijú. Ponúkam krátku sondu do života jedného z nich.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.