Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. február 2016

Ako som precitol

Každý deň je darom. Ešte väčším darom je ale deň prežitý po boku drahého človeka.

Mal som kamaráta Michala. Už od škôlkárskych čias sme boli spolu. Aj keď nás rozdelil čas strávený na vysokej škole - každý sme boli inde - boli sme v kontakte. Bol som mu za svedka na jeho svadbe s krásnou Jankou. Pamätám, ako sme každý rok chodili prvý augustový víkend na výstup na Rysy. A keď sme sa potom stretli pri pivku, spomínali sme na všetky tie šibalstvá, čo sme postvárali. Ako sme si stavali bunkre na stromoch a ja som potom spadol a zlomil som si ruku. Bál som sa ale mojej mamy, ktorá mi zakázala loziť po stromoch. Tak Miško povedal, že sme sa pohádali, lebo som mu zlomil koleso na bričke, sotil ma a ja som spadol a tak som si zlomil ruku. Dostal po zadku on. Bol to naozaj skvelý kamarát, vždy mi kryl chrbát. Preto nesiem dosť ťažko, že som nekryl chrbát ja jemu, keď ma potreboval.
Miškova manželka Janka zomrela aj s malou Deniskou pri pôrode. Zrútil sa mu celý svet. A ja som pri ňom nebol. Nekryl som mu chrbát. Keď som sa potom vymotal z "dôležitejších" povinností a šiel som ho navštíviť.. už to nebol ten Michal, s ktorým sme si stavali bričky bez bŕzd či strieľali prakom po vtákoch. Bol pochudnutý, mrzutý. V byte mal strašný neporiadok. Jediné miesto, kde bol utretý prach, bola policka v rohu kuchyne a na nej dochytaná svadobná fotka. Trhalo mi srdce, keď som ho takého videl. A ešte viac ma bolelo vedomie, že som mu k tomu stavu dopomohol aj ja. Tým svojim "nezáujmom", tým, že som pri ňom nebol v ťažkej chvíli, keď mu zomrela manželka a dieťa. Vravíte si, že takého veci sa stávajú, keď si o nich prečítate v novinách alebo vidíte v televízii. Iná vec je, keď sa to dotkne priamo vás. Keď sa takáto udalosť stane vo vašej rodine, alebo sa stane niekomu blízkemu. Mojou chybou bolo, že som mu nebol oporou, že som mal kopu dôležitejších vecí. Lenže nie je na svete dôležitejšia vec ako rodina a priatelia. Všetko ostatné je nahraditeľné. 
Smutné je, že mi takáto nešťastná udalosť musela otvoriť oči. Vidieť schátraného najlepšieho kamaráta, ktorý nevie, ako ďalej žiť. Ako má nájsť silu každé ráno vstať z postele. Z prázdnej postele, kde sa každé ráno prebúdzal s pohľadom na svoju manželku. Teraz, keď sa ráno zobudí, vedľa seba nahmatá len prázdne miesto. Rovnako ako mu zostalo prázdne miesto v srdci. Milovaných nenahradí nič, preto si musíme vážiť každú chvíľu, ktorú nám Boh dal, aby sme s nimi mohli stráviť. Treba ďakovať za každé ráno. Možno nemám všetko, čo v živote chcem, ale mám všetko, čo potrebujem. Každé ráno, keď sa zobudím, ďakujem v mysli Bohu za to, že som sa zobudil. Že som sa nadýchol, mám všetky zmysly. Možem chodiť po svojich a môžem milovať.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Svet podľa Fica

Svet podľa Fica

Hodiny nad dverami nemocničnej izby práve načal nový deň, pondelok 1. 2. 2016. K posteli vážne zraneného Róberta pristúpil mierne zapáchajúci spustnutý muž. Pozrel si Róbertov chorobopis a vtiahol sopeľ hlbšie do nosa. - No, mladý pán, vymeníme infúziu, - usmial sa na pacienta oboma zubami. - Kto ste, preboha?, - s hrôzou sa pýtal Róbert. - Ja som sestrička. Presne podľa vašich predstáv...

Blog
Štúdium na KU by som za iné nemenil

Štúdium na KU by som za iné nemenil

Už dva roky počúvam od svojich známych negatívne ladené otázky, či skôr „poľutovania“, keď padne reč na Katolícku univerzitu: „Máte to teraz na univerzite ťažké, však? Nechcel by som tam byť. Určite je tam dusná atmosféra...“ Sprvoti som nadvihol obočie a nechápavo na nich hľadel. Keby som si neprečítal, čo píšu médiá, dodnes v tejto póze zotrvám. Je veľký rozdiel medzi tým, čo sa o univerzite povráva, a čím jej študenti skutočne žijú. Ponúkam krátku sondu do života jedného z nich.

Blog
Kauza katolíckej univerzity 1. – príčiny a vyvrcholenie

Kauza katolíckej univerzity 1. – príčiny a vyvrcholenie

Slovenské školstvo je v zlom stave, lebo vláda dlhodobo nerieši potrebnú reformu. Posledná nedeľa v januári sa z rozhodnutia KBS slávi ako Nedeľa Katolíckej univerzity. Tá sa popri dobrom hodnotení ARRA "vyznamenala" kauzou divného odvolávania rektora, ktorý upozornil na pochybné finančné praktiky niektorých jej činiteľov. V tej vidno viac snahy problémy ututlať ako dôsledne riešiť. To škodí cirkvi i študentom, a spochybňuje heslo univerzity – formovať mysle a srdcia poslucháčov.