Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. apríl 2022

Vzostup a pád počtu PhD titulov udeľovaných v Rumunsku alebo sila jednotlivca

Keď prekvitá korupcia, podvody čestní ľudia sa môžu cítiť bezmocní. Ale odhodlanie, odvaha, vôľa a nezlomnosť jednotlivca môžu posunúť systém k lepšiemu. Článok opisuje takýto prípad týkajúci sa odhaľovania plagiátorstva.

Od pádu železnej opony majú absolventi doktorandského štúdia v Rumunsku pracujúci v odbore, v ktorom im bol udelený titul PhD, zákonný nárok na príplatok k platu. Nie je preto prekvapujúce, že dopyt po týchto doktorátoch prudko vzrástol a množili sa aj „krivolaké“ cesty uľahčujúce ich získanie. Prekvital nepotizmus, plagiátorstvo a iné prehrešky proti akademickej bezúhonnosti, dá sa povedať, že vznikli továrne na doktoráty.

Po dvoch desaťročiach čoraz strmšieho vzostupu ročný počet udelených titulov PhD po roku 2012 začal prudko klesať. Čo to spôsobilo?

Stručne povedané: Emilia Şercan. Pôsobí ako pedagóg na fakulte žurnalistiky a vedeckej komunikácie na Bukurešťskej univerzite a zároveň je investigatívnou novinárkou. Vykonala nadľudskú prácu, keď odhalila pochybné praktiky vo vysokoškolskom prostredí a vrátila akademickú integritu do centra pozornosti akademickej obce.

Odhalila množstvo osôb z radov vysokých verejných činiteľov, ktoré získali vysokoškolské tituly prostredníctvo akademického podvodu, prostredníctvom plagiátorstva. Sú medzi nimi premiéri, ich poradcovia, ministri (zdravotníctva, vnútra, obrany a školstva), poslanci parlamentu, štátni úradníci, armádni generáli, policajní šéfovia, šéfovia tajných služieb, prokurátori, sudcovia a dokonca aj šéf Generálneho riaditeľstva boja proti korupcii.

Mnohé z týchto titulov majú na svedomí tri rumunské univerzity pripravujúce vysokoškolské kádre pre silové rezorty: Policajná akadémia, Univerzita národnej obrany a Národná spravodajská akadémia. V rokoch 2002 až 2007 tieto inštitúcie vytvorili štyri odbory doktorandského štúdia, ktoré nezodpovedali žiadnej medzinárodne uznávaným štandardom. Pokiaľ ide o Spravodajskú akadémiu E. Şercan zistila, že 42 z celkového počtu 85 dizertačných prác obhájených v rokoch 2010 až 2017 boli plagiáty.

V iných prípadoch E. Şercan predložila dôkazy o korupcii, ktoré sa týkali nielen doktorandov, ale aj ich školiteľov a aj oponentov.

Takáto práca z nej urobila neustály cieľ zastrašovacích a očierňujúcich kampaní. V roku 2019 dostala výhražnú SMS správu, ktorá sa jej vyhrážala fyzickou likvidáciou. Pri policajnom vyšetrovaní sa zistilo, že odosielateľom správy bol policajný dôstojník zamestnaný na Policajnej akadémii, ktorú práve E. Şercan podrobne skúmala a odhaľovala plagiátorov. Dôstojník priznal svoju vinu, ale povedal, že ho o to požiadal rektor akadémie A. Iacob, aby E. Şercan zastrašil. E. Şercan totiž nie dlho predtým obvinila rektora z plagiátorstva a uviedla, že 70 percent jeho dizertačnej práce je plagiátom. Rektor A. Iacob a jeho zástupca odstúpili a súd im vymeral podmienečné tresty odňatia slobody. Bolo im tiež nariadené zaplatiť odškodné E. Şercan.

Inzercia

Medzitým neúnavná a neohrozená E. Şercan žiadala úrady, aby zatvorili továreň na doktorandské tituly v Policajnej akadémii. V roku 2020 minister školstva pozastavil tejto akadémii právo vykonávať doktorandské vzdelávanie a v minulom roku tam bolo doktorandské štúdium zrušené.

„Systém“, ktorý vyprodukoval také obrovské množstvo doktorátov, stále hádže polená pod nohy E. Şercan , no ona sa nenechá zastrašiť. Jej neúnavné úsilie vyústilo do mnohých pozitívnych zmien v rumunskom vysokom školstve. Kritériá na zápis do doktorandského štúdia a na obhajobu doktorandských prác sú teraz oveľa prísnejšie. Výsledkom je, že mnohé dizertačné práce boli v poslednom čase na rumunských univerzitách neobhájené pre ich nízku kvalitu.

V roku 2016 bola obnovená práca celoštátnej komisie na preverovanie obvinení z plagiátorstva v dizertačných prácach, ktorá bola v roku 2012 zrušená. Doterajšia práca komisie viedla k odňatiu viac ako 60 doktorandských titulov. Od roku 2018 sú kurzy akademickej integrity povinné na všetkých rumunských univerzitách na príkaz ministra školstva.

Vlani v júli sa E. Şercan vyslovila proti iniciatíve ministra školstva zmeniť zákon, ktorý upravuje sankcie za plagiátorstvo, čím by sa historické prípady oslobodili od trestu. Potom, ako otvorený list, ktorý iniciovala, podpísalo viac ako 800 členov akademickej obce, vydal rumunský prezident Klaus Iohannis tlačovú správu, v ktorej požadoval nulovú toleranciu voči akémukoľvek odklonu od kultúry integrity v akademickej obci a požiadal ministra školstva, aby to vzal do úvahy a podľa toho konal.

V roku 2019 získala E. Şercan prvú výročnú cenu Európskej siete pre akademickú integritu (European Network for Academic Integrity) za záslužnú činnosť v oblasti akademickej integrity.

Keď prekvitá korupcia, podvody čestní ľudia sa môžu cítiť bezmocní. Zmeny, ktoré dosiahla E. Şercan poukazujú na to, že s odhodlaním, odvahou, vôľou a nezlomnosťou môžu aj jednotlivci posunúť systém k lepšiemu. Je to obdivuhodný príklad.

Zdroj: A one-woman crusade has turned Romania’s tide of plagiarism

Odporúčame

Blog
Krvavé dejiny jedného mesta

Krvavé dejiny jedného mesta

Lietadlá s červenou hviezdou „Správy z frontovej línie a intenzívne prelety lietadiel s bombardovaním a ostreľovaním zreteľne naznačovali začatie jarnej ofenzívy. 27 lietadiel s dobre viditeľnými výsostným znakmi – červenou hviezdou - zaútočili na mesto. Bomba zasiahla Grand hotel, ďalšia dopadla na budovu školy Obchodnej akadémie, ďalšia na tržnicu. Na Župné námestie dopadli dve bomby, ktoré vyhasili tri životy. Medzi ďalšími útokmi bol zasiahnutý aj veľký seminár, kde boli sústredení seminaristi na duchovnej obnove. V kronike seminára sa píše, že „len zvláštnej ochrane Božej vyviazli všetci seminaristi z nebezpečenstva bez najmenšieho úrazu“. Najväčší počet obetí bol na Hlinkovej ulici, pretože veľa občanov stálo pred predajňou obuvi „Baťa“ na prídel obuvi, ďalej na Vŕšku a na trhovisku pri pošte. Mnoho obetí zahynulo dôsledkom tlakových vĺn, zásahom črepín a úlomkov, ako aj zavalením.

Blog
Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Británia poslala na Ukrajinu 5 615 protitankovýych striel NLAW. Johnsoon prisľúbil 120 nových obrnených vozidiel a nové protilodné raketové systémy, ktoré by sa mohli použiť na boj proti ruským silám v Mariupole na južnom pobreží Ukrajiny. Británia od roku 2016 poskytuje aj vojenský výcvik. Krátkodobé ad hoc kurzy sa čoskoro zmenili na "Operáciu Orbital", dlhodobú dohodu poskytujúcu protitankové, ostreľovačské, protitankové a prieskumné kurzy. Vycvičili len v Javorive viac ako 15 000 vojakov. Strach z invázie tiež vytvoril mentalitu dobrovoľnej vojenskej služby, čo umožnilo Ukrajine začať organizovať a cvičiť 130-tisícovú armádu záložníkov. Britské kráľovské námorníctvo je prítomné v Čiernom mori, vlani v júni bol torpédoborec HMS Defender typu 45 nasadený a plavil sa v blízkosti Krymu. Každý NLAW stojí 30 000 libier a dokáže zničiť ruský tank, ktorý stojí až 4 milióny libier, čo je približne 133-krát viac. Kybernetické veliteľstvo USA rozmiestnilo po východnej Európe kybernetické tímy, ktorých úlohou je narúšať ruskú komunikáciu a digitálne útoky. Americkí spravodajskí úradníci medzitým analyzujú satelitné fotografie a elektronické odpočúvania, aby zistili pohyb ruských vojsk a poskytli ich Ukrajine už za hodinu. Vo Washingtone poskytujú Ukrajine svoje služby lobistické skupiny a právne kancelárie zadarmo a žiadajú ďalšie sankcie voči Rusku v mene Ukrajiny. Chris Chivvis, riaditeľ programu American Statecraft jasne povedal, ak sa má zabrániť eskalácii konfliktu, treba nájsť "odbočku", a to rýchlo. Západ čelí protivníkovi, ktorý môže pokračovať v eskalácii hrozby až po plnohodnotnú jadrovú vojnu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.