Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. apríl 2022

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Británia poslala na Ukrajinu 5 615 protitankovýych striel NLAW. Johnsoon prisľúbil 120 nových obrnených vozidiel a nové protilodné raketové systémy, ktoré by sa mohli použiť na boj proti ruským silám v Mariupole na južnom pobreží Ukrajiny. Británia od roku 2016 poskytuje aj vojenský výcvik. Krátkodobé ad hoc kurzy sa čoskoro zmenili na "Operáciu Orbital", dlhodobú dohodu poskytujúcu protitankové, ostreľovačské, protitankové a prieskumné kurzy. Vycvičili len v Javorive viac ako 15 000 vojakov. Strach z invázie tiež vytvoril mentalitu dobrovoľnej vojenskej služby, čo umožnilo Ukrajine začať organizovať a cvičiť 130-tisícovú armádu záložníkov. Britské kráľovské námorníctvo je prítomné v Čiernom mori, vlani v júni bol torpédoborec HMS Defender typu 45 nasadený a plavil sa v blízkosti Krymu. Každý NLAW stojí 30 000 libier a dokáže zničiť ruský tank, ktorý stojí až 4 milióny libier, čo je približne 133-krát viac. Kybernetické veliteľstvo USA rozmiestnilo po východnej Európe kybernetické tímy, ktorých úlohou je narúšať ruskú komunikáciu a digitálne útoky. Americkí spravodajskí úradníci medzitým analyzujú satelitné fotografie a elektronické odpočúvania, aby zistili pohyb ruských vojsk a poskytli ich Ukrajine už za hodinu. Vo Washingtone poskytujú Ukrajine svoje služby lobistické skupiny a právne kancelárie zadarmo a žiadajú ďalšie sankcie voči Rusku v mene Ukrajiny. Chris Chivvis, riaditeľ programu American Statecraft jasne povedal, ak sa má zabrániť eskalácii konfliktu, treba nájsť "odbočku", a to rýchlo. Západ čelí protivníkovi, ktorý môže pokračovať v eskalácii hrozby až po plnohodnotnú jadrovú vojnu.
Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Vnútorný príbeh o tom, ako Británia vyzbrojila ukrajinský odpor voči Rusku

Spojené kráľovstvo bolo na čele medzinárodného úsilia o pomoc Zelenského armáde - od špiónov až po špeciálne služby a tajné letecké transporty.

Veľká Británia poslala na Ukrajinu 3 615 zbraní NLAW vrátane 2 000, ktoré boli dodané pred príchodom ruských tankov. A to je len malá časť z celkového počtu. K dnešnému dňu poslal demokratický Západ na Ukrajinu viac ako 17 000 rakiet vrátane protilietadlových rakiet Stinger.

V roku 2016 vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko nariadil rozsiahle reformy s cieľom dostať ozbrojené sily do roku 2020 na úroveň štandardov NATO. USA poskytli finančné prostriedky vo výške 2 miliárd GBP, ktoré sa začali poskytovať za Obamovho režimu, a okrem vybavenia poslali aj výcvik dôstojníkov do vojenskej akadémie v Javorive na západe krajiny.

Britská pomoc sa začala vyslaním pracovníkov na ukrajinské ministerstvo obrany, ktorí pomáhali ministrom a úradníkom zlepšiť riadenie ozbrojených síl. Británia začala poskytovať aj vojenský výcvik. Krátkodobé ad hoc kurzy sa čoskoro zmenili na "Operáciu Orbital", dlhodobú dohodu poskytujúcu protitankové, ostreľovačské, protitankové a prieskumné kurzy.

V rámci trojstupňovej dohody Spojené kráľovstvo ponúklo výcvik taktiky čaty, USA poskytli inštrukcie o taktike roty a vyššie a Kanada robila certifikáciu práporu.

Za posledných sedem rokov prešlo len v Javorive viac ako 15 000 vojakov, ktorí sa zmenili na dobre vycvičené a disciplinované bojové sily.

Jednou z najdôležitejších zmien, ktoré ukrajinská armáda uskutočnila, bola zmena kultúry rozhodovania na bojisku. Dôstojníci na mieste museli svoje rozhodnutia predkladať veliteľstvu, aj keď rýchlo sa meniaci obraz na bojisku robil ich existujúce rozkazy zbytočnými, ale po výcviku pod vedením USA dala armáda svojim veliteľom povolenie prijímať a vykonávať vlastné rozhodnutia v boji, čo im umožnilo reagovať v reálnom čase na tempo boja.

Strach z invázie tiež vytvoril mentalitu dobrovoľnej vojenskej služby, čo umožnilo Ukrajine začať organizovať a cvičiť 130-tisícovú armádu záložníkov. Niektorí z nich sú už zocelení bojom po bojoch v spornom regióne Donbas.

Britsko-ukrajinská spolupráca v oblasti obrany sa prehĺbila od roku 2018, keď vtedajší minister obrany Gavin Williamson navštívil túto krajinu a oznámil, že kráľovské námorníctvo na znak solidarity s Ukrajinou vytvorí prítomnosť v Čiernom mori.

Vlani v júni bol torpédoborec HMS Defender typu 45 nasadený na uskutočnenie operácie na podporu slobody plavby a plavil sa v blízkosti Ruskom okupovaného Krymu. Rozhorčený Putin poslal 20 lietadiel, aby loď obletovali, a dve lode pobrežnej stráže, aby ju sledovali.

Ukrajina počas konfliktu v Donbase zistila, že jej existujúce zbrane nie sú dostatočne silné na to, aby prenikli cez ruské tanky T-90, ktoré majú konvenčné pancierovanie, ako aj výbušný reaktívny pancier, navrhnutý tak, aby rozptýlil silu priameho zásahu spustením protiexplozie.

Rusko má 19 000 tankov, čo je takmer desaťkrát viac ako Ukrajina, ako aj 24 000 bojových vozidiel pechoty, 24 000 obrnených transportérov a 12 500 delostreleckých diel.

Podobne nevyrovnané sú obe krajiny aj z hľadiska personálu, keďže Rusko má niečo vyše milióna pravidelných vojakov, námorníkov a letcov a ďalšie dva milióny záložníkov, zatiaľ čo Ukrajina má 245 000 aktívnych vojakov a 130 000 záložníkov. Najväčší rozdiel je na oblohe, kde môže Rusko použiť 4 000 lietadiel oproti 225 ukrajinským.

Ukrajina preto potrebovala stratégiu, ktorá by pomohla vyrovnať situáciu, a rozhodla sa vybaviť svoje sily čo najväčším počtom protitankových striel a zároveň držať ruské letectvo na uzde pomocou rakiet zem-vzduch, namiesto toho, aby nasadila svoje vzácne stíhačky.

Táto stratégia zjavne zabrala: Ruské konvoje sa stali ľahkým terčom pre ukrajinské rakety, zatiaľ čo desiatky ruských lietadiel boli zostrelené zo zeme.

Každý NLAW stojí 30 000 libier a je na jedno použitie, čo znamená, že sa nedá znovu nabiť - čo sa môže zdať veľa peňazí, kým si neuvedomíte, že dokáže zničiť tank, ktorý stojí až 4 milióny libier, čo je približne 133-krát viac ako NLAW, ktorý ho vyhodil do vzduchu.

Na útoky na ruské vozidlá zo vzduchu sa používajú aj turecké bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2.

Zbrane poslalo celkovo 14 krajín vrátane neutrálneho Švédska a Fínska, ktoré na Ukrajinu poslali tisíce protitankových zbraní. 

Nemecko, ktoré zmenilo svoju povojnovú politiku odmietania posielať zbrane do konfliktných zón, dodalo Ukrajine 1 400 protitankových rakiet a 500 striel Stinger. Nemecko je štvrtým najväčším vývozcom zbraní na svete a jeho spoločnosti vrátane Heckler & Koch, Walther a DSR vyrábajú pištole, automatické pušky a ostreľovačské pušky, čo znamená, že jeho účasť bola veľmi dôležitá. 

Holandsko posiela 40 protitankových zbraní Panzerfaust, 400 rakiet a 200 striel Stinger.

Česká republika posiela 30 000 pištolí, 7 000 útočných pušiek, 3 000 samopalov, milión nábojov a nezverejnený počet ostreľovačských pušiek.

Belgicko poslalo 2 000 guľometov, 3 000 automatických pušiek a 200 protitankových zbraní.

Portugalsko prisľúbilo granáty, muníciu a okuliare na nočné videnie. Ďalšiu smrtiacu pomoc posiela Francúzsko, Grécko, Rumunsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva a Kanada.

Misia na podporu Ukrajiny však presahuje rámec materiálneho vybavenia. Kybernetické veliteľstvo USA rozmiestnilo po východnej Európe takzvané kybernetické tímy, ktorých úlohou je narúšať ruskú komunikáciu a digitálne útoky. Mnohí ruskí velitelia boli v dôsledku toho vypočutí, ako sa rozprávajú cez otvorené rádiové kanály.

Americkí spravodajskí úradníci medzitým analyzujú satelitné fotografie a elektronické odpočúvania, aby zistili pohyb ruských vojsk a poskytli ich Ukrajine už za hodinu. Obávajú sa ruských špiónov v ukrajinských vojenských a spravodajských agentúrach, materiály sa musia starostlivo filtrovať, aby sa utajili zdroje.

Samotný prezident Zelenskyj má pri sebe šifrované komunikačné zariadenie, ktoré mu údajne poskytli USA, aby mohol bezpečne telefonovať s Joeom Bidenom a ďalšími svetovými lídrami.

Vo Washingtone poskytujú Ukrajine svoje služby lobistické skupiny a právne kancelárie zadarmo a pomáhajú Zelenského vláde, ktorá sa ocitla v ťažkej situácii, žiadať ďalšie sankcie voči Rusku.

Spojené štáty sa trápia otázkou, či môže Poľsko poskytnúť Ukrajine niektoré zo svojich stíhačiek MiG-29 sovietskej výroby, na ktoré sú ukrajinskí piloti už vycvičení - dohoda však tento týždeň padla, čiastočne pre riziko, že takýto obchod vystupňuje vojnu za hranicami Ukrajiny, a čiastočne preto, že Poľsko by muselo MiGy nahradiť stíhačkami F-16 americkej výroby.

Inzercia

Christ Chivvis, riaditeľ programu American Statecraft v Carnegie Endowment

Christ Chivvis, riaditeľ programu American Statecraft v Carnegie Endowment, povedal: "V súčasnosti je to veľmi ťažké: "Ako sa to skončí? Možno si predstaviť mnoho scenárov, ale ak sa nad tým zamyslíte, existujú naozaj len dva základné z toho, kde sme teraz: pokračujúca eskalácia smerom k jadrovej hranici alebo trpký mier, ktorý bude pre mnohých ťažké prehltnúť."

Na rozdiel od Líbye alebo Iraku Západ čelí protivníkovi, ktorý môže pokračovať v eskalácii hrozby až po plnohodnotnú jadrovú vojnu. Teraz sa očakáva, že na Ukrajine vypustí chemické alebo biologické zbrane. A s tým bude rásť aj tlak na vyjednávanie o urovnaní. Ako jasne povedal Chivvis, ak sa má zabrániť eskalácii konfliktu, treba nájsť "odbočku", a to rýchlo. Telegraph

Ako raketomet britskej výroby pomohol udržať armádu Vladimira Putina na uzde

Anglicko-švédska ľahká protitanková zbraň novej generácie (NLAW) získala na Ukrajine kultový status. Strely NLAW sú malé ľahké riadené strely, ktoré sa dajú odpojiť, rozložiť a odpáliť už za 15 sekúnd. Vážia o polovicu menej ako ich vychvaľované americké príbuzné Javeliny a stoja podstatne menej. Británia ich poslala viac ako 4 000, pričom každá stála približne 20 000 libier. Strely NLAW, ktoré sú výrobkom spoločnosti Saab, ale vyrábajú sa v Belfaste pre britskú armádu, sa vystreľujú rýchlosťou 440 km/h a používajú vlastný navigačný a navádzací systém, ktorý predpovedá, kde sa bude cieľ nachádzať pri dopade. Telegraph

Boris Johnson na tajnom stretnutí s Volodymyrom Zelenským sľubuje obrnené vozidlá a viac rakiet

Britské obrnené vozidlá Mastiff budú odoslané ukrajinskej armáde

Premiér využil túto návštevu na to, aby Ukrajine prisľúbil 120 nových obrnených vozidiel a nové protilodné raketové systémy, ktoré by sa mohli použiť na boj proti ruským silám v Mariupole na južnom pobreží Ukrajiny.

Návšteva pána Johnsona sa uskutočnila deň po tom, ako oznámil poskytnutie ďalšej vojenskej pomoci Spojeného kráľovstva ukrajinským silám v hodnote 100 miliónov libier 

Britské obrnené vozidlá Mastiff budú zaslané ukrajinskej armáde. Piatkový balík smrtiacej pomoci zahŕňal protilietadlové rakety Starstreak, ďalších 800 protitankových striel a "lafetovanú muníciu". Telegraph

Nástražné šípky: Ako ruské tajné zbrane oklamali Ukrajinu

Ukrajinské systémy protivzdušnej obrany majú problémy vysporiadať sa s ruskými balistickými raketami krátkeho doletu. Predstavitelia spravodajských služieb v USA uviedli, že moskovské rakety Iskander-M, o ktorých sa predpokladá, že sú odpaľované z mobilných odpaľovacích zariadení v Bielorusku a Rusku, rozmiestňujú klamlivé systémy, aby oklamali ukrajinské systémy protivzdušnej obrany.

Zbraňoví experti sa však teraz domnievajú, že ide o klamné ciele, ktoré Rusko odmietlo predať zahraničným štátom ako súčasť systému Iskander, aby ich západné štáty neobjavili a spätne nevyužili. Šípky sú navrhnuté tak, aby chránili balistické rakety pred strelami protivzdušnej obrany, ktoré sa zameriavajú na cieľ pomocou technológie tepelného vyhľadávania alebo radaru. Návnady sa odpaľujú spolu s hlavnou raketou a vypúšťajú sa počas letu, aby zmiatli systémy protivzdušnej obrany.

Každá z malých návnad obsahuje elektroniku, ktorá vysiela rádiové signály, aby si ukrajinské strely s radarovým vyhľadávaním mysleli, že návnada je v skutočnosti hlavná zbraň. To odláka všetky rakety vypálené obrancami na zemi od Iskanderov. Ak sa to nepodarí, rádiové impulzy by mohli stačiť na rušenie signálu z akýchkoľvek pozemných radarov snímajúcich ruské rakety do takej miery, že všetky rakety vyslané na zachytenie zbraní nedostanú presné informácie a Iskandery nezasiahnu.

Tieto návnady, ktorými boli jadrové hlavice vybavené od sedemdesiatych rokov, boli navrhnuté tak, aby umožnili zbraniam vyhnúť sa protiraketovým systémom a jednotlivé hlavice mohli dosiahnuť svoje ciele.

Intenzívne tepelné zdroje v základni nástražných striel tiež vyžarujú silné tepelné stopy - predpokladá sa, že ide o horiaci horčík - ktoré prilákajú tepelne navádzané rakety.   

Strely Iskander môžu vystreľovať aj termobarické strely, ktoré sa používajú na ničenie budov alebo komplexov bunkrov nasávaním a zahrievaním kyslíka, aby sa zvýšil výbuch. Telegraph

Prečo sa ruskú kybernetická apokalypsu nepodarilo naplniť

V čase vypuknutia bojov koncom minulého mesiaca sa zdalo, že sa naplnia predpovede o maximálnej kybernetickej agresii zo strany Ruska, ktoré aktualizovalo škodlivý softvér zameraný na americkú satelitnú komunikačnú spoločnosť Viasat. V deň invázie boli vyradené z prevádzky modemy desiatok tisíc zákazníkov, ktorí využívajú jeden zo satelitov spoločnosti Viasat, ktorá zabezpečuje pokrytie značnej časti Európy. dôsledky sa prejavili na celom kontinente, najmä v Nemecku, kde je v dôsledku prerušenia komunikačných spojení odstavených 2 000 veterných turbín.

"Áno, Rusi môžu hacknúť televíznu stanicu alebo elektrickú sieť. Ale nie, nemôžu hacknúť všetky televízne stanice a všetky elektrické siete naraz a v krátkom čase."  Telegraph

Články na túto tému

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Progresívna Amerika pomaly umiera. Vo Facebooku rozhoduje Clegg nie Zuckerberg.

Progresívna Amerika pomaly umiera. Vo Facebooku rozhoduje Clegg nie Zuckerberg.

Facebook a bývalý podpredseda britskej vlády sir Nick Clegg. "Všetko je teraz tak trochu vedené cez Nicka Clegga. Predtým sa stretávalo veľa a veľa rôznych skupín, ktoré sa rozprávali o tom, čo treba robiť. Teraz všetko ide za Nickom a ten prijíma rozhodnutia." Kalifornia, New York, Chicago, San Francisco a Los Angeles boli miestami, kam odchádzali podnikaví mladí Američania, aby sa presadili vo svete. Podnikaví mladí ľudia opúšťajú tieto chátrajúce oblasti ovládané demokratmi a hľadajú lepší život. Ale dnes 5 z najrýchlejšie rastúcich okresov bolo v Texase a dva na Floride. Najrýchlejší zo všetkých bol okres Maricopa v Arizone, ktorý sa rýchlo zapĺňa veľkým počtom kalifornských emigrantov. Dnes si spravuje denník SME svoje komentáre. Ak napíšete že Zuzana bolo platená americkou vládou a progresícnymi nadáciami keď pracovala v nadácii Via Juris, tak vám zmažú diskusný príspevok. Keď nahlásite nenávistné komentáre v diskusii denníkaN na článok konzervatívneho filozofa, tak nenávistné komentáre nezmažú, ale vám zablokujú možnosť diskutovať. Tieto diskusie majú na starosti 20-ti mladí recenzenti Facebooku v Írsku. Z redakcií konzervatívnych denníkov sú vytláčaní redaktori (Daniš, Orolín), ktorí nemajú mainstreemový názor, teda jeden ten správny názor. Cítim sa ako za mladi za komunizmu, keď sme nesmeli hovoriť názory spochybňujúce socialistický systém.

Blog
Čo píšu anglickì konzervatívci 10 Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickì konzervatívci 10 Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Nemecký hospodársky zázrak je postavený na trhoch, ako sú Čína a Rusko, a závisí od prístupu k lacnej ruskej energii. Konkurencieschopnosť nemeckého energeticky náročného priemyslu, od automobilového až po chemický priemysel, hnojivá a kovy, je v nemalej miere založená na lacnom ruskom plyne. Chudobné Nemecko znamená chudobné Slovensko. Teraz je čas, aby sa Západ rozhodol, či chce, aby Ukrajina vyhrala túto vojnu, v prípade Francúzska a Nemecka ide o to že zabíjanie sa musí zastaviť. Britský novinár píše že Rusko chce zmenu svetového poriadku. Z toho čo sa deje to vypadá že presne o toto sa usilujú USA. Odstrihávajú Rusko od peňažnej výmeny, od obchodu s ropou, plynom, od spojenia po železnici, či letecky. Americký právnici a americký jastraby vystrňaďujú Rusko z mnohých svetových organizácií. Britský novinár píše: "Ak bude nadchádzajúci boj dobre vedený a ruská armáda bude vážne zmrzačená, môže skutočne nastať okamih, keď sa budú môcť uskutočniť rokovania." Teda chce dlhodobú vojnu, ktorá má šancu prerásť do obrovského a dlhého konfliktu, ktorého súčasťou sa ľahko môže stať aj Slovensko. Američani a briti posielajú ukrajincom ťažkú bojovú techniku a Moskva samozrejme protestuje oficiálne protestnou nótou poslanou USA.

Blog
Slová prorokov ako príhovor za Ukrajinu

Slová prorokov ako príhovor za Ukrajinu

Spoločenstvo svätých je pre nás aj v tomto čase vojny útechou. Sv. Dominik svojim bratom, keď zomieral povedal: „Neplačte, veď vám budem užitočnejší odtiaľ, kam idem, než som bol tu (na zemi).“ Sv. Terézia z Lisieux sa podobne vyjadrila, keď nám sľúbila, že bude prežívať svoje nebo tak, že bude robiť dobro na zemi. Svätí v nebi sú celkom blízko Pánovi, sú preniknutí Jeho láskou a preto tak veľmi súcitia s nami, čo sme ešte len pútnikmi. Prihovárajú sa za nás a prežívajú s nami naše boje. Milujú nás ako svoju rodinu, preto veríme, že za nás prosia a chránia nás z neba.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.