Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. apríl 2022

Čo píšu anglickì konzervatívci 10 Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Nemecký hospodársky zázrak je postavený na trhoch, ako sú Čína a Rusko, a závisí od prístupu k lacnej ruskej energii. Konkurencieschopnosť nemeckého energeticky náročného priemyslu, od automobilového až po chemický priemysel, hnojivá a kovy, je v nemalej miere založená na lacnom ruskom plyne. Chudobné Nemecko znamená chudobné Slovensko. Teraz je čas, aby sa Západ rozhodol, či chce, aby Ukrajina vyhrala túto vojnu, v prípade Francúzska a Nemecka ide o to že zabíjanie sa musí zastaviť. Britský novinár píše že Rusko chce zmenu svetového poriadku. Z toho čo sa deje to vypadá že presne o toto sa usilujú USA. Odstrihávajú Rusko od peňažnej výmeny, od obchodu s ropou, plynom, od spojenia po železnici, či letecky. Americký právnici a americký jastraby vystrňaďujú Rusko z mnohých svetových organizácií. Britský novinár píše: "Ak bude nadchádzajúci boj dobre vedený a ruská armáda bude vážne zmrzačená, môže skutočne nastať okamih, keď sa budú môcť uskutočniť rokovania." Teda chce dlhodobú vojnu, ktorá má šancu prerásť do obrovského a dlhého konfliktu, ktorého súčasťou sa ľahko môže stať aj Slovensko. Američani a briti posielajú ukrajincom ťažkú bojovú techniku a Moskva samozrejme protestuje oficiálne protestnou nótou poslanou USA.
Čo píšu anglickì konzervatívci 10 Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Teraz je čas, aby sa Západ rozhodol, či chce, aby Ukrajina vyhrala túto vojnu, v prípade Francúzska a Nemecka ide o to že zabíjanie sa musí zastaviť

Ústretovejší prístup, ktorý, zdá sa, uprednostňuje francúzsky prezident Macron, je zaujať postoj "Potom budeme musieť všetci žiť jeden s druhým". Musia sa teda uskutočniť rozhovory, aby sa rozhnevaný tyran upokojil tým, že mu dáme časť toho, čo chce. 

V prípade Francúzska aj Nemecka teda nejde ani tak o to, aby Ukrajina zvíťaziila, ale o to, že zabíjanie sa musí zastaviť. Za týmto postojom sa skrýva taký veľký strach z "úplnej eskalácie". Myslí sa tým jadrový útok. Putin sa ním verejne vyhrážal najmenej trikrát.

Tento strach je oprávnený, ale musíme zvážiť, prečo sa ho Putin snaží vyvolať. Je to preto, že svoj útok na Ukrajinu nevníma len ako znovuzískanie územia, o ktorom si klamlivo myslí, že patrí jeho krajine, ale aj ako svoj nástroj na zničenie existujúceho svetového poriadku. Preto nie sú reči o tretej svetovej vojne úplne vymyslené a tiež preto Čína potichu podporuje Rusko. Je to ich šanca ukončiť hegemóniu Západu. 

Ak NATO nechá druhú najväčšiu krajinu v Európe poraziť Ruskom, Putin bude vedieť, že ho už nič nezastaví. Podarí sa mu prekrútiť hlavný účel jadrových zbraní - odstrašenie od agresie - na odstrašenie od sebaobrany. Ukrajina bude ponechaná napospas osudu. Potom Čína obsadí Taiwan, keď sa jej bude chcieť. 

Ak by sme napríklad dali Ukrajine medzikontinentálnu balistickú raketu, postavili by sme sa na zlú stranu, pretože by sme ju splnomocnili na útok na Moskvu. Ale ak jej dáme delostrelectvo, mínomety, obrnené vozidlá, dokonca aj slávne MiGy, s ktorými Spojené štáty odmietli pomôcť, to všetko môže byť použité v krajine na jej legitímnu sebaobranu.

Ak bude nadchádzajúci boj dobre vedený a ruská armáda bude vážne zmrzačená, môže skutočne nastať okamih, keď sa budú môcť uskutočniť rokovania. Telegraph

Polovičaté sankcie proti Rusku už zlyhali. Putinovo Rusko je stavané na to, aby prežilo dlhodobé ekonomické obliehanie; nepočítajte so zmenou režimu

Goldmanov hĺbkový prieskum účinkov sankcií by mal ukončiť všetky zbožné želania. Americká investičná banka predpovedá, že ruská ekonomika sa tento rok zmenší o 10 percentuálnych bodov, čo je síce zlá recesia, ale nie hospodársky kolaps. V budúcom roku sa rast obnoví na 2,4 percentuálneho bodu a v roku 2024 na 3,4 percentuálneho bodu, keďže krajina sa prispôsobí. Vývoz sa začiatkom budúceho roka vráti na 98 % predchádzajúcej úrovne. Ak to tak bude, Putin kvôli tomu nebude spať.

Obchod Ruska bude väčšinou odklonený, a nie zničený. Môže dokonca dôjsť k určitému krátkodobému stimulovaniu rastu, keďže Rusko nahradí západný tovar domácimi výrobkami. Putin od anexie Krymu buduje pevnostnú ekonomiku. Čisté financovanie zo zahraničia je zanedbateľné. Celkový verejný dlh predstavuje 18 percentuálnych bodov HDP, čo je jeden z najnižších pomerov na svete.

Viac ako štyri pätiny HDP pochádzajú zo sektorov, ktoré dovážajú len 15 percent alebo menej vstupov, pričom v ťažobnom priemysle ich podiel klesol na 7 percent. To je radikálne odlišná hospodárska štruktúra od západných štátov, ako je Poľsko.

Spotová cena čpavku v Európe tento rok vzrástla sedemnásobne, zámerne tlačená nahor zákazom Kremľa vyvážať hnojivá, ktorý nemá iný cieľ ako spôsobiť maximálny chaos a pravdepodobne aj celosvetový nedostatok potravín v budúcom roku. Nedostatok niklu, paládia a ďalších kovov sa stáva kritickým.

Dve najväčšie svetové autokracie (Čína a Rusko) znesú oveľa viac trestov ako demokratizovaný Západ, ktorý je už po uši zadlžený a závislý od svojho pohodlia, než sa masy vzbúria.

Spojené štáty, majú "nadmerné privilégium" hegemónie dolára dáva federálnej vláde viac-menej neobmedzený priestor na požičiavanie si od zvyšku sveta na financovanie svojich výdavkov.

Nepredpokladajte však, že sa tieto autokracie ohnú pod ekonomickým tlakom. Putin sa na tento moment pripravoval už dlho.  

Telegraph 22.3.2022

Putinova vojna nastoľuje nový vek inflácie a dezintegrácie

Svetoví lídri sa vlani v októbri zišli v Ríme na summite G20

Ukrajinský konflikt hrozí nenávratným rozdelením svetovej ekonomiky a ukončením 30 rokov globálneho rastu

Inzercia

"Svojim kolegom v Indonézii som jasne povedala, že sa nezúčastníme na mnohých stretnutiach, ak tam budú Rusi," povedala Janet Yellenová, ministerka financií USA.

Viaceré krajiny G20 vrátane údajného spojenca Veľkej Británie, Indie, predstierajú neutralitu, zatiaľ čo jedna alebo dve krajiny otvorene podporujú kroky Ruska. 

Pokiaľ ide o Čínu, tá je očividne čoraz rozpačitejšia z "partnerstva bez hraníc", ktoré podpísala s Putinom, ako aj zdesená z toho, že Rusko nedokázalo uskutočniť záber pôdy s takou ľahkosťou, ako Putin sľúbil. Stále však odmieta inváziu odsúdiť a je viac než ochotným kupcom ruskej ropy a plynu, keďže západné trhy zatvárajú dvere pred vražedným režimom Moskvy. Aj keď sa Peking snaží znížiť svoju závislosť od západných trhov, tieto trhy majú pre čínsku ekonomiku naďalej zásadný význam, oveľa väčší ako čokoľvek, čo by mohlo pochádzať z Ruska. Obchod s USA a Európou je dvojnásobne vyšší ako obchod s čínskym sibírskym susedom.  Ak by sa na Čínu uvalili sankcie, aké boli uvalené na Rusko, bolo by to pre Východ aj Západ úplne katastrofálne. 

Nemecký hospodársky zázrak je čiastočne postavený na dynamickom predaji na rozvíjajúce sa trhy, ako sú Čína a Rusko, a tento dynamický predaj zase čiastočne závisí od prístupu k lacnej ruskej energii. Konkurencieschopnosť nemeckého energeticky náročného priemyslu, od automobilového až po chemický priemysel, hnojivá a kovy, je v nemalej miere založená na lacnom ruskom plyne. Predstavte si úlohu, ktorá stojí pred Nemeckom, ktorého 60 % spotreby plynu závisí od Ruska.  Telegraph

Globálna šachová hra spájajúca ruskú vojnu na Ukrajine a jadrovú dohodu s Iránom

Ako národy bojujú, aby obrátili vojnu na Ukrajine vo svoj prospech, tu je návod, ako by to všetko mohlo dopadnúť

Bidenova administratíva chce zúfalo oživiť takzvanú jadrovú dohodu JCPOA s Iránom, od ktorej Donald Trump v roku 2018 odstúpil. To by znamenalo zrušenie sankcií voči Iránu výmenou za obmedzenie jeho jadrového programu. Pre USA by to znamenalo návrat iránskej ropy na trh v čase, keď sa rozvíja energetická kríza spôsobená sankciami voči Rusku v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu. Aj Európa chce Iránsku ropu, néhradou by mohla byť ropa zo Saudskej Arábie.

Sergej Lavrov sa v utorok v Moskve stretol so svojím iránskym náprotivkom. Povedal, že od USA dostal "písomné záruky", že sankcie voči Moskve v súvislosti s Ukrajinou nebudú brániť spolupráci v rámci dohody s Iránom, čo Rusku umožní pokračovať v jadrovom obchode s Iránom. Telegraph

Vojna je najhorším spôsobom dialógu

Peter Staněk - video z 31.jan 2022 - Očakávanie vojny a zbrane Ruska, trochu iný pohľad

Články na túto tému

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 5. Podviedli ma popierači úniku z labáku

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 5. Podviedli ma popierači úniku z labáku

E-maily si počas prvého februárového víkendu roku 2020 vymenili vedúci virológovia po stretnutí, ktoré zorganizoval sir Jeremy Farrar, britský šéf Wellcome Trust, s dvoma špičkovými americkými biológmi, Francisom Collinsom, riaditeľom Národného inštitútu zdravia, a Anthonym Faucim, šéfom Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby. Teraz bola vláda USA nútená sprístupniť neredigované verzie republikánom z dozorného výboru Snemovne reprezentantov na "preskúmanie za zatvorenými dverami". V článku sa traja z piatich autorov tohto sa v e-mailoch prikláňajú k záveru, že buď sa s kľúčovou časťou genómu vírusu manipulovalo v laboratóriu, alebo že vírus zmutoval v ľudských bunkách počas pobytu v laboratóriu. V dokumente, ktorý vypracovali, však obe možnosti odmietli. Dovtedy sa do tlače ponáhľali ďalšie dva články. Jeden z nich, v časopise The Lancet, si kládol za cieľ "dôrazne odsúdiť konšpiračné teórie naznačujúce, že Covid-19 nemá prirodzený pôvod". |*| Senátor Rand Paul je presvedčený, že COVID-19 bol skonštruovaný a unikol z laboratória v čínskom Wuhane. Vírus COVID-19 bol vytvorený prostredníctvom výskumu získania funkcie v laboratóriu v čínskom Wuhane a následne z tohto laboratória unikol. Obvinil tiež Fauciho oddelenie Národného inštitútu zdravia z toho, že pomáhalo financovať laboratórium a jeho výskum so zvýšenou funkčnosťou. Bombastické odhalenia e-mailov teraz ukazujú, že dokonca aj poprední západní odborníci priznali, že únik z laboratória vo Wu-chane je "najpravdepodobnejšou" príčinou a pôvodom vírusu COVID-19. Najvyšší poradca Spojeného kráľovstva pre zdravotníctvo pripustil, že únik z laboratória bol "najpravdepodobnejším" pôvodom COVID vo februári 2020, odhalili e-maily. Poprední západní experti verili, že únik z laboratória bol "pravdepodobným" pôvodom COVID, ale boli umlčaní, pretože by to mohlo poškodiť čínskych vedcov, ukazujú šokujúce e-maily. Po odchode do dôchodku bude Faucimu priznaný historicky najvyšší federálny dôchodok, ktorý dosahuje 350 000 dolárov ročne. Paul tiež obvinil Fauciho, že je zodpovedný za smrť tisícov ľudí v dôsledku COVID, pretože sa vôbec nesústredil na liečbu tohto vírusu a namiesto toho presunul všetko úsilie na to, aby každému Američanovi nanútil vakcínu. |*| Keď Matt Ridley začal písať svoju novú knihu o pôvode pandémie koronavírusu, spolu so svojou s kanadskou molekulárnou biologičkou Dr. Alinou Chanovou, považovali možnosť, že vírus bol umelým únikom z Wuhanského virologického inštitútu, za nepravdepodobnú. Obaja však svoje názory zmenili. |*| Tu je opis jedného z experimentov, ktorý sa pred niekoľkými rokmi uskutočnil vo Wuhane. Vzorky odobraté netopierom v jaskyni v Yunnane sa analyzovali na prítomnosť vírusov úzko príbuzných so Sars. Jeden z vírusov bol použitý na infikovanie ľudských buniek v laboratóriu na úrovni biologickej bezpečnosti 2 (čo znamená, že niekedy boli jedinou ochranou v podstate rukavice). Bol upravený tak, aby niesol gén hrotu každého z rôznych iných vírusov podobných Sars, ktoré boli zozbierané - s cieľom zistiť, ako sú tieto iné vírusy schopné infikovať ľudské bunky. Upravené vírusy sa potom použili na infikovanie "humanizovaných" myší - myší s ľudským génom ACE2 pre vstupný vírusový receptor. V niektorých prípadoch spôsobili v pľúcach a mozgoch humanizovaných myší vírusovú záťaž o niekoľko rádov vyššiu ako pôvodný prirodzený vírus a niekedy usmrtili viac myší.

Blog
Slová prorokov ako príhovor za Ukrajinu

Slová prorokov ako príhovor za Ukrajinu

Spoločenstvo svätých je pre nás aj v tomto čase vojny útechou. Sv. Dominik svojim bratom, keď zomieral povedal: „Neplačte, veď vám budem užitočnejší odtiaľ, kam idem, než som bol tu (na zemi).“ Sv. Terézia z Lisieux sa podobne vyjadrila, keď nám sľúbila, že bude prežívať svoje nebo tak, že bude robiť dobro na zemi. Svätí v nebi sú celkom blízko Pánovi, sú preniknutí Jeho láskou a preto tak veľmi súcitia s nami, čo sme ešte len pútnikmi. Prihovárajú sa za nás a prežívajú s nami naše boje. Milujú nás ako svoju rodinu, preto veríme, že za nás prosia a chránia nás z neba.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.