Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. január 2016

Svet podľa Fica

Hodiny nad dverami nemocničnej izby práve načal nový deň, pondelok 1. 2. 2016. K posteli vážne zraneného Róberta pristúpil mierne zapáchajúci spustnutý muž. Pozrel si Róbertov chorobopis a vtiahol sopeľ hlbšie do nosa. - No, mladý pán, vymeníme infúziu, - usmial sa na pacienta oboma zubami. - Kto ste, preboha?, - s hrôzou sa pýtal Róbert. - Ja som sestrička. Presne podľa vašich predstáv...

Róbert Fico predstavil v nedeľnej televíznej diskusii ako najstrašnejšiu hyenu Slovenska anonymnú zdravotnú sestru. Táto sestrička vopred upozornila svojho zamestnávateľa, že jej pracovný pomer sa končí o polnoci, v polovici nočnej služby. Spravila to listom. Ten list sa v kópii dostal do rúk predsedovi vlády; mimochodom: bolo by fajn vedieť, či so súhlasom pisateľa.

Aby sme si rozumeli – seriózna zamestnankyňa vopred upozornila svojho zamestnávateľa, že v dôsledku manažérskeho zlyhania jej ktosi určil nočnú v čase, keď už nebude v pracovnom pomere. To znamená, že nebude brať plat (hoci tých niekoľko hodín by asi pacientom asi aj darovala). Okrem toho to znamená, že by robila načierno, čo je trestné. Znamená to aj, že by pracovala bez zdravotného a pracovného poistenia a keby sa jej nedajbože niečo stalo, premiér a riaditeľ nemocnice sa na ňu vykašlú rovnako, ako na ňu kašlú aj dnes. Keby niečo spravila pacientovi, rovnako sa na ňu zabudnú. Zostať na pracovisku mimo návštevných hodín by bolo v rozpore s pracovnoprávnymi a bezpečnostnými predpismi.

Takáto zdravotná sestra by bola v pozícii ktoréhokoľvek človeka z ulice. Bez zákonného práva nakladať s osobnými údajmi, bez oprávnenia podávať lieky, alebo vidieť nahotu pacienta.

Predseda vlády sa dostáva pod tlak a mení sa na úprimného. Ukazuje, ako veľmi málo mu záleží na jednotlivcovi, na konkrétnom človeku. Správa sa tak, že začínam chápať význam niektorých vulgárnych slov.

Inzercia

Som, ktorý som. Syn, manžel, otec, brat.

Odporúčame

Blog
Môj život vo verejnej správe I (ľudia)

Môj život vo verejnej správe I (ľudia)

Ostatných päť rokov svojho života som strávil vo verejnom sektore. Zažil som tam veľa a nakoniec som neodišiel v dobrom. Pohľad insidera by mohol pomôcť s pochopením, čo sa tam robiť dá a prečo niektoré veci jednoducho nejdú a nikdy ani nepôjdu.

Blog
Štúdium na KU by som za iné nemenil

Štúdium na KU by som za iné nemenil

Už dva roky počúvam od svojich známych negatívne ladené otázky, či skôr „poľutovania“, keď padne reč na Katolícku univerzitu: „Máte to teraz na univerzite ťažké, však? Nechcel by som tam byť. Určite je tam dusná atmosféra...“ Sprvoti som nadvihol obočie a nechápavo na nich hľadel. Keby som si neprečítal, čo píšu médiá, dodnes v tejto póze zotrvám. Je veľký rozdiel medzi tým, čo sa o univerzite povráva, a čím jej študenti skutočne žijú. Ponúkam krátku sondu do života jedného z nich.

Blog
Kauza katolíckej univerzity 1. – príčiny a vyvrcholenie

Kauza katolíckej univerzity 1. – príčiny a vyvrcholenie

Slovenské školstvo je v zlom stave, lebo vláda dlhodobo nerieši potrebnú reformu. Posledná nedeľa v januári sa z rozhodnutia KBS slávi ako Nedeľa Katolíckej univerzity. Tá sa popri dobrom hodnotení ARRA "vyznamenala" kauzou divného odvolávania rektora, ktorý upozornil na pochybné finančné praktiky niektorých jej činiteľov. V tej vidno viac snahy problémy ututlať ako dôsledne riešiť. To škodí cirkvi i študentom, a spochybňuje heslo univerzity – formovať mysle a srdcia poslucháčov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.