Svet podľa Fica

Hodiny nad dverami nemocničnej izby práve načal nový deň, pondelok 1. 2. 2016. K posteli vážne zraneného Róberta pristúpil mierne zapáchajúci spustnutý muž. Pozrel si Róbertov chorobopis a vtiahol sopeľ hlbšie do nosa. - No, mladý pán, vymeníme infúziu, - usmial sa na pacienta oboma zubami. - Kto ste, preboha?, - s hrôzou sa pýtal Róbert. - Ja som sestrička. Presne podľa vašich predstáv...

Róbert Fico predstavil v nedeľnej televíznej diskusii ako najstrašnejšiu hyenu Slovenska anonymnú zdravotnú sestru. Táto sestrička vopred upozornila svojho zamestnávateľa, že jej pracovný pomer sa končí o polnoci, v polovici nočnej služby. Spravila to listom. Ten list sa v kópii dostal do rúk predsedovi vlády; mimochodom: bolo by fajn vedieť, či so súhlasom pisateľa.

Aby sme si rozumeli – seriózna zamestnankyňa vopred upozornila svojho zamestnávateľa, že v dôsledku manažérskeho zlyhania jej ktosi určil nočnú v čase, keď už nebude v pracovnom pomere. To znamená, že nebude brať plat (hoci tých niekoľko hodín by asi pacientom asi aj darovala). Okrem toho to znamená, že by robila načierno, čo je trestné. Znamená to aj, že by pracovala bez zdravotného a pracovného poistenia a keby sa jej nedajbože niečo stalo, premiér a riaditeľ nemocnice sa na ňu vykašlú rovnako, ako na ňu kašlú aj dnes. Keby niečo spravila pacientovi, rovnako sa na ňu zabudnú. Zostať na pracovisku mimo návštevných hodín by bolo v rozpore s pracovnoprávnymi a bezpečnostnými predpismi.

Takáto zdravotná sestra by bola v pozícii ktoréhokoľvek človeka z ulice. Bez zákonného práva nakladať s osobnými údajmi, bez oprávnenia podávať lieky, alebo vidieť nahotu pacienta.

Predseda vlády sa dostáva pod tlak a mení sa na úprimného. Ukazuje, ako veľmi málo mu záleží na jednotlivcovi, na konkrétnom človeku. Správa sa tak, že začínam chápať význam niektorých vulgárnych slov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo