Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. január 2016

Môj život vo verejnej správe I (ľudia)

Ostatných päť rokov svojho života som strávil vo verejnom sektore. Zažil som tam veľa a nakoniec som neodišiel v dobrom. Pohľad insidera by mohol pomôcť s pochopením, čo sa tam robiť dá a prečo niektoré veci jednoducho nejdú a nikdy ani nepôjdu.

Ľudia a ich platy. Platy vo verejnej správe sa riadia tromi zákonmi, pre tri oblasti zvlášť. Vo všeobecnosti možno povedať, že výška platu pre jednotlivé pozície je priam zakliata v opise ich práce. Sú posty vyžadujúce vysokoškolské vzdelanie a posty, na ktoré stačí menej školovaný káder.

Tie vysokoškolské sú lepšie platené. Tabuľkový plat sa ešte dá zvýšiť osobnými príplatkami. Rozpočet na ne je obmedzený a ich prípadné neskoršie zníženie je vcelku zložitý proces, ak sa má spraviť v súlade so zákonom.

Kto sa pozrie na platové tabuľky podľa služobných zákonov, všimne si, že na bratislavské pomery sú platy vcelku nízke a ani na zvyšku Slovenska štátni zamestnanci krčmu svojou výplatnou páskou neoslnia.

Pre armádu nosičov vody však tieto prachy stačia; vždy sa nájde niekto, kto chce pracovať vo verejnom sektore a splní formálne kritériá – napríklad má nejaký vysokoškolský titul. Vedie to k tomu, že za postupne a nezadržateľne vytráca zo štátnej správy odbornosť.

Nemusí byť nevyhnutne problém, keď kontrolu plavebnej bezpečnosti vykonáva masér alebo bývalý novinár alebo alebo profesionálny športovec. Problém je, keď sa kontrolovaného kapitána ukazujúc na kormidlo pýta: „na čo slúži táto páčka“.

Nie je problém, keď operačný dôstojník nevie, kde v jeho rajóne je nejaká adresa. Problém je, keď bohorovne zmetie námietku zasahujúcich hasičov, že s tatrovkou tam ísť nemôžu, lebo sa v úzkych uličkách neotočia, pod stôl slovami: „koniec diskusie. Ja som operačný a do systému som už zadal tatrovku. Keď sa tam nedostanete, zavoláte posily“.

Nie je problém, že pre štát robí slabý právnik biednych osobnostných kvalít, ak je aspoň ambiciózny. Problém je, ak počas svojej kariéry nedokáže vyhrať ani jeden spor a kompenzuje si to smolením vecne aj gramaticky absurdných návrhov predpisov.

Nie je problém, ak si politik vymyslí bločkovú lotériu a bonzácke komandá penzistov. Problém je, ak úradník finančnej správy prikáže, nech na kontrolu registračnej pokladnice v textilnej galantérii chodia colníci – chlapi, ktorým platíme raz do týždňa cvičné streľby, uniformy alebo príspevok na civil, chlapi, ktorí majú obsluhovať často zložité detekčné zariadenia a aby to vedeli, museli absolvovať mimoriadne drahé špecifické školenia.

V každom prípade je problém, keď vysoký úradník ministerstva rozhoduje o tom, či jeho podriadený štátny podnik s tisíckami zamestnancov, môže obsadiť najposlednejšiu robotnícku pozíciu konkrétnym človekom.

Aký je personálny stav na životnom prostredí, sociálke, doprave a všakovakých inšpektorátoch?

Inzercia

Tristný a vedie k formalizovanému výkonu toho, čo by malo byť poslanie v snahe zachovať na Slovensku zmysluplné živobytie.

Dlhodobým politickým koučovaním štátnej správy, ktorá vo väčšine prípadov nedokáže preplatiť alebo aspoň dorovnať privátnu sféru, sme spôsobili, že medzi nosičmi vody prevažujú ľudia, ktorých ich práca nebaví, nezaujíma a nenapĺňa. Dôsledkom je, že neostanú ani o minútku dlhšie (časté je zdrhanie z roboty kedykoľvek sa to dá), že ak to ide, niečo scudzia (téza, čo mi firma nedá na plate, si musím zobrať sám, je v štátnych podnikoch bežná, problém je, že už v nich ani nie je veľmi čo zobrať do tašky a domov). Takíto zamestnanci nebudú pozerať na ľudí ako na svojich spoluobčanov alebo klientov. Budeme pre nich len čísla spisu.

Napriek tomu sú výnimky. Existenciu štátnych zamestnancov, ktorí veci rozumiaejú, chcú najprv dorobiť robotu a až potom ísť domov, chcú sa učiť nové veci, chcú robiť robotu lepšie, netreba považovať za vedecú fantastiku. Osobne stretol som aj vedúcich, alebo aspoň služobne starších kolegov, ktorí dokázali ostatných strhnúť aj k nevďačnej a nezaplatenej práci nadčas. Takíto ľudia sa dajú rozdeliť do troch skupín:

1.(vymierajúca) kádre poškvrnené svojim členstvom v komunistickej strane. Časť straníckej nomenklatúry boli vzdelaní ľudia, odborníci vo svojom fachu, často zapálení pre vec. Do strany vstupovali v 80. rokoch s tým, že keď funkciu nevezmú, dostane sa tam horší. Týchto ľudí chytili v deväťdesiatych rokoch za prirodzenie, usadili ich na miesto nižšieho vedúceho. Jasne im vysvetlili, že nemajú mať vyššie ambície a čas od času ich ocenili prizvaním do expertných skupín. Ak boli bežným zjavom v 90. rokoch, neskôr začali miznúť v radoch dôchodcov. Dnes sú extrémnym, nie však celkom neexistujúcim zjavom,

2. entuziasti. V rámci výkonu štátnej správy treba aj ľudí, ktorí spravovanej problematike naozaj rozumia a robia ju radi, chápu ju ako poslanie. Nie sú len sestričkami a učiteľmi, nájdeme ich veľa aj v policajnom zbore, medzi hasičmi, v múzeách a galériách, v podstate všade. Kolegovia ich však vnímajú s nevôľou, lebo víria mútne vody. Skôr-neskôr ich zlomia alebo z úradu či podniku vyštvú,

3. štátni nezamestnanci: v sektore IT došlo k javu, ktorý by sme mohli nazvať ako outsourcing štátnej správy. Platy v IT sú také vysoké, že šikovného ajťáka nezamestnáte ani s víziou sedemapolhodinovej pracovnej doby a týždňa dovolenky navyše. Niektoré vitálne kapacity štát potrebuje mať pod kontrolou. A tak vznikli firmy, ktoré vyhrávajú štátne zákazky, a v skutočnosti ich riadia z najvyšších poschodí poniektorých ministerstiev. Nie je jasné, čo spravia tieto spoločnosti v prípade zásadnej výmeny na pyramíde moci.

Slovenská republika, regionálne a miestne samosprávy sa stali akousi korisťou. Mal som kolegu, ktorého prezývka bola bugárovhošvagrabrat. Či o ňom Bugár vôbec vedel, netuším. Ale bol nedotknuteľný. Na druhej strane, mám skúsenosť, že nejeden zaťko, frajer alebo bratanec dokáže urobiť svoju prácu poriadne a nemali by byť diskriminovaný len pre svoje sociálne väzby.

Predpokladám, že podobné princípy sú blízke nielen štátnej správe, ale akejkoľvek korporácii, kde vedenie a vlastnícke nie sú konkrétne personifikovateľné. V pokračovaní sa pozrieme na to, čo motivuje úradníkov k tomu, aby podávali výkony, ktoré podávajú.

Som, ktorý som. Syn, manžel, otec, brat.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.