Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. marec 2022

Načo sú nám biozložky v palivách?

Biozložky v palivách majú veľmi sporný vplyv na ekológiu a navyše predražujú už aj tak drahé pohonné hmoty.

Roky za tieto prímesi platíme pri každom tankovaní. Ak by Slovensko ukončilo primiešavanie biozložiek do palív, slovenským poľnohospodárom by sa uvoľnila pôda napríklad pre pestovanie obilia. A obilie bude Slovensko v týchto ťažkých časoch vojny na európskom kontinente veľmi potrebovať. Slovenské poľnohospodárstvo potrebuje zvýšenie vlastnej sebestačnosti.

Pri enormnom náraste cien všetkého: potravín, iných tovarov, energií, služieb, je pestovanie biopaliva namiesto potravín na slovenských poliach veľkým luxusom, za ktorý zaplatia znovu len občania na čerpacích staniciach. Celkový prínos na ekosystém je v prípade biozložiek veľmi sporný. Slovensko by malo uvažovať o znížení tlaku na exponentálny rast cien palív formou dočasného zníženia spotrebných daní ( napr.po vzore Nemecka), ale i trvalým prehodnotením podpory biozložiek v nich. Takéto kroky v týchto dňoch realizuje aj Česká republika.

Mimochodom, videli ste už, ako dokáže zdegenerovať po pár mesiacoch benzín s biozložkou vo vašej nádrži a v palivovej sústave automobilu? 

 

Inzercia

podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.