Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. marec 2022

Drahý ukrajinský ľud! Xénia, Ivan, Maxim...

Pápež František včera zasvätil Ukrajinu a Rusko Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Dal tým najavo, že si uvedomuje mimoriadnosť situácie a zároveň vyplnil Fatimské posolstvo. Toto silné gesto vnímam ako potvrdenie jeho slov: „Táto doba nie je epochou zmien, ale zmenou epochy. “ [1] Buďme pripravení.
Drahý ukrajinský ľud! Xénia, Ivan, Maxim...

Začiatok 20. storočia sa navždy spája s I. a II. svetovou vojnou. Milióny vyhasnutých životov, hospodárske škody, hrôzy Osvienčimu, židovský holokaust.

V. Frankl - významný lekár židovského pôvodu, ktorý prežil niekoľko koncentračných táborov  sa vyjadril k svojej skúsenosti z koncentračného tábora takto: "Snáď ešte nijaká generácia nepoznala človeka tak, ako ho poznala naša generácia." Čo teda je človek? Je to bytosť, ktorá vynašla spaľovacie pece. Je to však súčasne i bytosť, ktorá šla do plynových komôr vzpriamene a s modlitbou na perách. Ďalej pokračuje: "Príležitosť premiestniť sa do duchovného sveta - ktorý SS nemohla zničiť - bola nedoceniteľná." Duchovný život posiloval väzňa, pomáhal mu prispôsobiť sa, a tým i zvyšoval šancu na to, že to prežije [2]

Nacistická a komunistická ideológia stála v pozadí vzniku II. svetovej vojny. Poznám dva ľudské príbehy, ktoré obstáli v heroickom zápase s týmito ideológiami. Spomínaný V. Frankl- stelesňuje životnú cestu vyvoleného národa v strete s nacizmom a S. Krčméry  ako príslušník kresťanstva predstavuje neuveriteľný príbeh zápasu s komunizmom.

To hlavné posolstvo, ktoré hlásali tieto politické náboženstvá bolo, že Boh neexistuje, nepotrebujeme ho. Národný socializmus, strana má vždy pravdu!

Dnes máme 21. storočie a dátum 24.2.2022 sa zapíše do histórie ako čas temna, čas smrti.

Prešlo necelé storočie a Európa sa zmieta vo vojne. Rusko napadlo svojho blízkeho suseda Ukrajinu. Milióny utečencov smerom na Západ, rozbité rodinné väzby, obrovské škody, tisíce nevinných obetí. Mier a pokoj v Európe sa skončil definitívne. Vojenský stret predstavuje zrážku dvoch nezmieriteľných svetov. Ukrajina, ktorá pocítila chuť slobody, demokracie sa snaží začleniť do západných štruktúr- EÚ a NATO. Vzmáhajúce Rusko ako pozostatok svetovej veľmoci sa snaží získať stratený vplyv v globálnej sfére brutálnym spôsobom.

Rýchla vojenská pomoc medzinárodného spoločenstva, ktoré poskytlo podporu Ukrajine bolo prejavom solidarity Západnej civilizácie. Jednoducho v hre je osud celej Európy! Každý štát si uvedomil, že Rusko stratilo zábrany a nezastaví sa pred ničím. Stredná a Východná Európa pocíti najviac dôsledky tohto konfliktu. Negatívne ekonomické dopady cítime už dnes.  Som rád, že slovenská vláda mala v tom pomerne jasno a rázne ukázala kde stojí. Tvrdenia opozície držať sa „bokom“ sú mimo reality.

Statočnosť ukrajinských občanov pri obrane svojej krajiny je neskutočná. Národné sebavedomie za posledných 10 rokov na Ukrajine výrazne vzrástlo.

Inzercia

Zápas Ukrajiny sa ma dotýka aj osobne, nakoľko som pracoval s ukrajinskými pracovníkmi.

Xénia, pochádzajúca z Kyjeva, žije tu už niekoľko rokov, Slovensko sa stalo jej druhým domovom. Maxim, často sme sa rozprávali.  Keď boli voľby na Ukrajine, pýtal som som sa ho: „Koho budeš voliť? Porošenko alebo Zelenskyj?“ Odpoveď bola jasná: „Všetci Ukrajinci budú voliť Zelenského.“ Hovoril mi aj o svojich plánoch: „Keď si zarobím, určite sa vrátim na Ukrajinu.“ Poznám životné osudy týchto mladých ľudí, ktorí prišli na Slovensko za prácou.

Milá Xénia, Ivan, Maxim  - stojíme pri Vás celé Slovensko, Európa! Prajem Vám, aby ste v tom zápase vydržali a raz sa vrátili domov na Ukrajinu.

 

[1] Tomáš Halík: ODPOLEDNE KŘESŤANSTVÍ (Odvaha k proměně), 2021

[2] Viktor E. Frankl: A PŘESTO ŘICI ŽIVOTU ANO, 2006

Pochádzam z Oravy, z dediny pod Babiou Horou. V r. 1912 z Krakowa vystúpil na vrchol B.Hory V.I Lenin, a preto tam mal osadený pamätník. O niekoľko desaťročí neskôr tam prichádza z Krakowa K. Wojtyla. Dnes tam nájdete jeho pamätník. Zaujímam sa o kultúru a ekonomiku. Moje heslo: Kde je cieľ, tam je vôľa!

Odporúčame

Blog
Sviečka, ktorá odštartovala revolúciu

Sviečka, ktorá odštartovala revolúciu

Sviečková manifestácia, ktorá sa uskutočnila na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vstúpila do dejín ako jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu, voči komunistickému režimu v bývalej Československej socialistickej republike.

Blog
Čítajme znamenia čias

Čítajme znamenia čias

Sviečková manifestácia, ktorá sa odohrala pred 34 rokmi, priniesla svetlo nádeje nie len pre vtedajšie Československo, ale aj pre celý Východný blok.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.