Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. január 2016

Vzdelávanie, školy a štrajk

Všetci sme do školy chodili, chodíme alebo chodiť budeme. Vzdelanie a úroveň školstva je jedným zo základných pilierov dobrej spoločnosti a štátu.

Školstvo na Slovensku nie je v najlepšom stave. Hlavným problémom sú podľa mňa učebné osnovy, spôsob výučby a hodnotenie. Ak je niekto vynikajúci napr. v cudzích jazykoch a má z nich jednotky, tak paradoxne venuje o mnoho viac času predmetom z ktorých má známky horšie - napr. matematike, aby si známky zlepšil. Výsledkom je, že žiaci a študenti väčšinu svojho študijného času venujú  niečomu v čom nikdy nadpriemerní nebudú a naopak málo času venujú tomu v čom sú naozaj skvelí. Teda nerozvíjajú svoje prirodzené talenty, ale "dusia" sa v predmetoch, ktoré vždy zvládnu len do miery svojho nadania. V našich školách sa pri štúdiu humanitných predmetov  málo venujeme otázkam prečo, skôr všetko memorujeme a tým pádom rýchlo zabúdame. To nerozvíja kritické myslenie a vlastný názor - problém strednej Európy všeobecne. Výnimkou z daného systému sú potom len heroické výkony nadpriemerných učiteľov, ktorí sa snažia odovzdať žiakom a študentom maximum pre ich budúci profesijný život. Týchto vynikajúcich pedagógov je samozrejme vzhľadom k platovým pomerom a celkovej situácii v školstve relatívne málo. Niektorí takýto učitelia zo školstva jednoducho odišli, aby uživili svoje rodiny, napriek tomu, že práca ich bavila a napĺňala. Mnohí z nich sú dnes frustrovaní i z upadajúceho vzťahu učiteľ - žiak - rodič, kedy vplyvom nedostatku študentov (a tým aj zdrojov), stávajú sa akýmisi hromozvodmi "nálad" žiakov, rodičov i nadriadených. Jednoducho toto povolanie nemá dostatočnú úctu akú si určite zaslúži a učiteľ je doslova nútený znášať neprístojné správanie zo strany žiakov či rodičov, len preto aby si daného žiaka či študenta "udržali" a tým zabezpečili dostatok zdrojov pre svoju školu.        

Požiadavky učiteľov, ktorí vstúpili do štrajku sa dajú pochopiť. Problém je však trocha širší. Treba povedať v prvom rade to, že dnes sa rodí zhruba o 50% detí menej ako v 80 tych rokoch minulého storočia. Školstvo je však počtom škôl a učiteľov doslova zamrznuté v 80 tych rokoch. Školstvo funguje samospádom bez výraznej reformy a neodráža reálne potreby doby, ani kvalitatívne ani kvantitatívne. Počet škôl je dnes neúmerne vysoký, školy fungujú v rovnakých priestoroch a s podobným počtom zamestnancov ako v minulosti pričom počet žiakov a študentov je rádovo nižší. Z toho potom pramenia problémy ako "boj o žiaka" - rozpísaný vyššie. Teda áno, viac peňazí a vyššie platy, čo ale zároveň prinesie tlak na nadbytočné školy a tým aj učiteľov. S nevyhnutnou reformou školstva by mali učitelia akceptovať, že nebudú štátnymi zamestnancami s definitívou, bez reálnej šance prepustenia neschopných, na ktorých doplácajú kvalitní učitelia. S rastom platov zároveň do školstva príde viac kvalitných učiteľov, čo znova zvýši zdravý konkurenčný tlak na kolegov, ktorí sú menej zdatní v svojom odbore. Jednoducho bez skutočného "ozdravného procesu" navýšiť rozpočet školstva nedáva zmysel, krízu by to len odďaľovalo a predlžovalo agóniu v tomto rezorte.  Súčasné požiadavky štrajkujúcich v odborárskom štýle "dajte nám peniaze a odstúpte" sú trocha prvoplánové a naivné, dokonca 6 týždňov pred voľbami aj neférové.

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Radosť podnikať v takej krajine

Radosť podnikať v takej krajine

Ktorý podnikateľ by netúžil po tom, aby mu štát zaplatil za každé jedno pracovné mesto, ktoré vytvorí. A to takou sumou, ktorá po dobu niekoľkých rokov bohato vystačí na vyplácanie ich miezd. Ktorý podnikateľ by odmietol ponuku vlády, že zachráni jeho krachujúcu fabriku, či baňu. Takáto krajina naozaj existuje a volá sa Slovenská republika.

Blog
"Problematika eucharistického spoločenstva v ekumenickom kontexte vnímaná cez najnovšie postoje katolíckej a ortodoxnej teológie s prihliadnutím na imperatív svedomia."

"Problematika eucharistického spoločenstva v ekumenickom kontexte vnímaná cez najnovšie postoje katolíckej a ortodoxnej teológie s prihliadnutím na imperatív svedomia."

V posledných dňoch našou spoločnosťou rezonovala širokospektrálna diskusia ohľadom udalosti udelenia Eucharistie na pohrebe P. Srholca protestantskému pastorovi. Sledoval som jednotlivé diskusie a samozrejme aj články a názory a podľa môjho skromného názoru, bolo v nich toľko ľudského a niekedy až útočného, že nám v podstate unikla pointa celej veci. Nechcem hodnotiť, ani sa postaviť na stranu nikoho, len ponúkam jeden odborný teologický článok, ktorý sa venuje danej problematike. Verím, že prispeje aspoň k rozšíreniu obzorov v teologicko - pastoračnom kontexte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.