Radosť podnikať v takej krajine

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Radosť podnikať v takej krajine

Ktorý podnikateľ by netúžil po tom, aby mu štát zaplatil za každé jedno pracovné mesto, ktoré vytvorí. A to takou sumou, ktorá po dobu niekoľkých rokov bohato vystačí na vyplácanie ich miezd. Ktorý podnikateľ by odmietol ponuku vlády, že zachráni jeho krachujúcu fabriku, či baňu. Takáto krajina naozaj existuje a volá sa Slovenská republika.

Problémom je, že radosť z podnikania v nej majú len niekoľkí. Konkrétne tí, ktorých si vyberie vládna strana.

V predchádzajúcich dňoch sa predseda vlády s veľkou pompou chválil v médiách ako poskytli investičnú pomoc pre firmy v celkovej hodnote 6,83 miliónov eur výmenou za 438 nových pracovných miest. Ide len o časť z celkového balíka štátnych dotácií, ktoré za rok 2015 dosiahol objem 43 miliónov eur.

Na daňové úľavy a dotácie sa však ťažko pozerá malým a stredným podnikateľom. K nim sa totiž súčasná vláda chová úplne naopak. V roku 2012 im zvýšila daň z príjmov z 19 na 23 percent (neskôr „znížila“ na 22 percent). Živnostníkom zvyšovala odvody niekoľko rokov po sebe. Výsledkom bolo, že mnoho z nich prestalo podnikať. Celkový nárast daňového zaťaženia za súčasnej vlády dosiahol astronomické 4 miliardy eur ročne. Nehovoriac už o pracovných miestach, ktoré ani nevznikli pre neustále sa zhoršujúce podnikateľské prostredie, či o nerealizovaných zahraničných investíciách.

O čo sú tieto stratené pracovné miesta horšie, ako tie do ktorých vláda tak veľkoryso investuje naše spoločné peniaze? Odpoveď je jednoduchá: nevznikajú pri svetlách reflektorov a kamier. Premiér sa nimi nemôže novinárom pochváliť pri poklepávaní základného kameňa, ani v prestávke počas slávnostnej recepcie. Vznikajú z poctivej práce, vynaliezavosti a umu našich ľudí. Nielen v kanceláriách, ale aj v malých fabrikách. Sú to práve pracovné miesta vzniknuté spontánne, bez dotácií a daňových úľav, ktoré tvoria základ stabilnej a prosperujúcej ekonomiky a spoločnosti.

Na to, aby bola na Slovensku radosť podnikať pre všetkých, aby rástol počet firiem a pracovných miest, stačí veľmi málo. Dokonca je to možné dosiahnuť aj celkom zadarmo. Stačí ak parlament schváli niekoľko jednoduchých a logických opatrení a zároveň tie nezmyselné a škodlivé zruší.

Zníženie daňovo – odvodového zaťaženia, ruka v ruke s lepším dohľadom nad výberom daní, uvoľní podnikateľom viac peňazí na rast, investície a prijímanie nových zamestnancov. Zrušenie daňových licencií zbaví podnikateľov neistoty, že budú musieť platiť aj vtedy, keď nedosiahnu žiaden zisk. Odstránenie zbytočnej byrokracie, duplicitných oznámení a racionalizácia štátnej správy dá podnikateľom viac času, ktorý môžu venovať tomu, čo je skutočne dôležité: rozvoju svojej firmy.

Tieto tri opatrenia sú len niektoré z mnohých, ktoré môžu v krátkom čase priniesť oveľa viac nových pracovných miest ako všetky krátkodobé stimuly a štátne pomoci dokopy.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo