Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. január 2016

Radosť podnikať v takej krajine

Ktorý podnikateľ by netúžil po tom, aby mu štát zaplatil za každé jedno pracovné mesto, ktoré vytvorí. A to takou sumou, ktorá po dobu niekoľkých rokov bohato vystačí na vyplácanie ich miezd. Ktorý podnikateľ by odmietol ponuku vlády, že zachráni jeho krachujúcu fabriku, či baňu. Takáto krajina naozaj existuje a volá sa Slovenská republika.
Radosť podnikať v takej krajine

Problémom je, že radosť z podnikania v nej majú len niekoľkí. Konkrétne tí, ktorých si vyberie vládna strana.

V predchádzajúcich dňoch sa predseda vlády s veľkou pompou chválil v médiách ako poskytli investičnú pomoc pre firmy v celkovej hodnote 6,83 miliónov eur výmenou za 438 nových pracovných miest. Ide len o časť z celkového balíka štátnych dotácií, ktoré za rok 2015 dosiahol objem 43 miliónov eur.

Na daňové úľavy a dotácie sa však ťažko pozerá malým a stredným podnikateľom. K nim sa totiž súčasná vláda chová úplne naopak. V roku 2012 im zvýšila daň z príjmov z 19 na 23 percent (neskôr „znížila“ na 22 percent). Živnostníkom zvyšovala odvody niekoľko rokov po sebe. Výsledkom bolo, že mnoho z nich prestalo podnikať. Celkový nárast daňového zaťaženia za súčasnej vlády dosiahol astronomické 4 miliardy eur ročne. Nehovoriac už o pracovných miestach, ktoré ani nevznikli pre neustále sa zhoršujúce podnikateľské prostredie, či o nerealizovaných zahraničných investíciách.

O čo sú tieto stratené pracovné miesta horšie, ako tie do ktorých vláda tak veľkoryso investuje naše spoločné peniaze? Odpoveď je jednoduchá: nevznikajú pri svetlách reflektorov a kamier. Premiér sa nimi nemôže novinárom pochváliť pri poklepávaní základného kameňa, ani v prestávke počas slávnostnej recepcie. Vznikajú z poctivej práce, vynaliezavosti a umu našich ľudí. Nielen v kanceláriách, ale aj v malých fabrikách. Sú to práve pracovné miesta vzniknuté spontánne, bez dotácií a daňových úľav, ktoré tvoria základ stabilnej a prosperujúcej ekonomiky a spoločnosti.

Na to, aby bola na Slovensku radosť podnikať pre všetkých, aby rástol počet firiem a pracovných miest, stačí veľmi málo. Dokonca je to možné dosiahnuť aj celkom zadarmo. Stačí ak parlament schváli niekoľko jednoduchých a logických opatrení a zároveň tie nezmyselné a škodlivé zruší.

Zníženie daňovo – odvodového zaťaženia, ruka v ruke s lepším dohľadom nad výberom daní, uvoľní podnikateľom viac peňazí na rast, investície a prijímanie nových zamestnancov. Zrušenie daňových licencií zbaví podnikateľov neistoty, že budú musieť platiť aj vtedy, keď nedosiahnu žiaden zisk. Odstránenie zbytočnej byrokracie, duplicitných oznámení a racionalizácia štátnej správy dá podnikateľom viac času, ktorý môžu venovať tomu, čo je skutočne dôležité: rozvoju svojej firmy.

Tieto tri opatrenia sú len niektoré z mnohých, ktoré môžu v krátkom čase priniesť oveľa viac nových pracovných miest ako všetky krátkodobé stimuly a štátne pomoci dokopy.

Inzercia

Venujem sa ekonomike, verejným financiám a dôchodkového systému. Sledujem politické dianie a verím, že sa nám podarí spraviť Slovensko lepším miestom pre život.

Odporúčame

Blog
"Problematika eucharistického spoločenstva v ekumenickom kontexte vnímaná cez najnovšie postoje katolíckej a ortodoxnej teológie s prihliadnutím na imperatív svedomia."

"Problematika eucharistického spoločenstva v ekumenickom kontexte vnímaná cez najnovšie postoje katolíckej a ortodoxnej teológie s prihliadnutím na imperatív svedomia."

V posledných dňoch našou spoločnosťou rezonovala širokospektrálna diskusia ohľadom udalosti udelenia Eucharistie na pohrebe P. Srholca protestantskému pastorovi. Sledoval som jednotlivé diskusie a samozrejme aj články a názory a podľa môjho skromného názoru, bolo v nich toľko ľudského a niekedy až útočného, že nám v podstate unikla pointa celej veci. Nechcem hodnotiť, ani sa postaviť na stranu nikoho, len ponúkam jeden odborný teologický článok, ktorý sa venuje danej problematike. Verím, že prispeje aspoň k rozšíreniu obzorov v teologicko - pastoračnom kontexte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.