Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. marec 2022

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 7. Chcú aby Čína sprostredkovala mier.

Británia môže byť hrdá na to, že si uvedomila potrebu skôr ako väčšina európskych krajín a vycvičila až 20 000 ukrajinských vojakov a poslala viac ako 3 600 ľahkých a účinných protitankových rakiet. Teraz sa pridala takmer celá EÚ vrátane Nemecka. Ako ukázal raketový útok zo 14. marca na tranzitnú základňu zbraní na západnej Ukrajine, ruské sily začínajú uzatvárať západné zásobovacie trasy. Poliaci vo mne vyvolávajú pocit viny za to, ako málo Západ urobil pre to, aby splnil bezpečnostné záruky, ktoré dala Británia na obranu Poľska v roku 1939, a ako sme ich mi briti v roku 1945 na Jalte nechali napospas Stalinovi. Povojnová Ukrajina bude potrebovať rozsiahly plán rekonštrukcie, na ktorý pôjdu miliardy eur z celého Západu. V tejto ťažkej chvíli však bude musieť Zelenskyj urobiť niekoľko trpkých ústupkov výmenou za stiahnutie ruských vojsk. Pravdepodobne budú zahŕňať neutralitu a akceptovanie Putinových úplne nelegitímnych územných záberov na Kryme a v Doneckej a Luhanskej oblasti. Fínsko na konci svojej hrdinskej zimnej vojny proti Sovietskemu zväzu v rokoch 1939 - 1940 odstúpilo asi desatinu svojho územia, ale zostalo suverénnou, nezávislou a demokratickou krajinou - hoci "fínskou". Ale hlavný dôvod, prečo sú Ukrajinci v Poľsku a Maďarsku vítaní s otvorenou náručou, nesúvisí s farbou pleti. Je to preto, že prešli testom pravicových populistov: ženy a deti sú utečenci; slobodní muži sú ekonomickí migranti. Keďže útok na Kyjev uviazol na mŕtvom bode a hrozí krvavá mestská vojna, USA a Európa si musia dobre premyslieť svoje ciele. Proti tomu by mohol byť základom novej európskej bezpečnostnej architektúry prísľub členstva Ukrajiny v EÚ (na rozdiel od NATO), rekonštrukcia podporovaná Čínou, USA a EÚ, ako aj nové dohody o konvenčných zbraniach. Zahnať Putina do kúta so sebou prináša vlastné nebezpečenstvá. Múdrejšie by bolo podporiť tretiu stranu, Čínu, aby zohrala úlohu sprostredkovateľa, než aby Západ skĺzol do novej studenej vojny proti dvom vedúcim autokratickým mocnostiam.
Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 7. Chcú aby Čína sprostredkovala mier.

Čo ak sa Putin neprepočítal, ale Západ áno?

Konvenčná múdrosť hovorí, že Vladimir Putin sa pri svojej invázii na Ukrajinu "prepočítal". Jeho blesková vojna bola zle vykonaná. Oživil alianciu NATO a EÚ a vyvolal tvrdé sankcie. A prehral "informačnú vojnu" s Volodymyrom Zelenským, televíznym komikom, ktorý sa stal globálnym hrdinom.

Ale čo ak sa Západ "prepočítal" pri čítaní Putinových zámerov? Čo ak sankcie Západu spolu so zintenzívnením vojenskej pomoci Ukrajine a odvážnym miestnym odporom povzbudia Putina, aby zdvojnásobil svoje úsilie? Čo ak sa rozhodne použiť zbraň poslednej inštancie, jadrovú, chemickú alebo biologickú zbraň, a to aj s rizikom tretej svetovej vojny?

Pri poslednom telefonickom diplomatickom súboji Emmanuela Macrona bol Putin neústupný a trval na splnení všetkých ruských požiadaviek. Putin tiež varoval, že odpor Ukrajiny ohrozuje jej štátnosť, čo je makabrózna ozvena anšlusu Rakúska Adolfom Hitlerom v roku 1938. Macron údajne skonštatoval: "To najhoršie ešte len príde.

Je lákavé predpokladať, že Putin blafuje. Jeho doterajšie kroky však naznačujú opak. Zhromaždenie viac ako 150 000 vojakov na hraniciach Ukrajiny nebolo nátlakovou taktikou zameranou na zabezpečenie uznania Krymu za ruský, pozemného mosta k "separatistickým republikám" Donecku a Luhansku alebo formálneho vyhlásenia neutrality Ukrajiny, ktoré by schválili USA a Európa. Bola to predohra k invázii.

Keďže útok na Kyjev uviazol na mŕtvom bode a hrozí krvavá mestská vojna, USA a Európa si musia dobre premyslieť svoje ciele. Ako zvýšiť tlak na Putinov režim prostredníctvom tajných akcií a dodávok zbraní bez toho, aby sa uchýlili k opatreniam, ako sú bezletové zóny, ktoré by mohli viesť k priamemu konfliktu s Ruskom. A ako starostlivo voliť slová. Podnecovanie Liz Trussovej k nasadeniu britských žoldnierov na Ukrajine alebo výzva amerického senátora Lindseyho Grahama na zavraždenie Putina boli sotva povzbudivé.

Rovnaké chladnokrvné kalkulácie by mali platiť aj pre hospodárske sankcie. Časom majú za cieľ zruinovať Putinovu vojnovú mašinériu. Dôležitým krokom bol zákaz Swiftu, ktorý vylúčil ruské finančné inštitúcie z globálneho platobného systému. Rovnako ako rozhodnutie zamerať sa na ruskú centrálnu banku a jej 540 miliárd euro devízových rezerv. Bojkot ruskej energetiky by zničil cenu ropy a plynu a možno by odstránil spojencov Moskvy, ktorí sú v poctivom počasí, ako napríklad Saudská Arábia a Irán. Vydržalo by však európske odhodlanie tvárou v tvár nebesky vysokým cenám energií alebo prídelom?

Zvedavci sa domnievajú, že hospodárske sankcie môžu viesť k politickej implozii pripomínajúcej Sovietsky zväz. Mali by sa vrátiť k učebniciam histórie. Sovietske impérium sa zrútilo po dlhom období úpadku a neúspechu polovičatého reformátora Michaila Gorbačova, čo je lekcia, ktorá sa nestratila ani generácii čínskych komunistov, ani samotnému Putinovi.

V roku 2019 mi Putin v rozhovore v Kremli povedal, že rozpad ZSSR bol tragédiou nielen pre Rusko, ale aj pre milióny Rusov, ktorí zostali uväznení v susedných republikách, ako je Ukrajina a Kazachstan. Urobí všetko pre to, aby sa vyhol podobnému poníženiu.

Boris Johnson vyhlásil, že Putin musí zlyhať. Tvárou v tvár ohavnej ruskej vojenskej kampani je ľahké sympatizovať s týmto názorom - kým nepríde na definovanie úspechu a neúspechu. Zahnať Putina do kúta so sebou prináša vlastné nebezpečenstvá. Múdrejšie by bolo podporiť tretiu stranu, Čínu, aby zohrala úlohu sprostredkovateľa, než aby Západ skĺzol do novej studenej vojny proti dvom vedúcim autokratickým mocnostiam.

Prímerie - nie cynické ruské návrhy na zastavenie paľby z posledných dní - by bolo nevyhnutným prvým krokom. Druhým krokom by bolo odradiť Putina od jeho maximalistických vojnových cieľov Veľkého Ruska. Tretím, oveľa ťažším krokom by bolo prehodnotenie myšlienky neutrality Ukrajiny.

Niektorí povedia, že táto chvíľa už pominula, keďže ruské delostrelectvo používa také brutálne násilie, Putinova nacionalisticko-fašistická rétorika a Ukrajina sa prebúdza ako národ vo vojne. Proti tomu by mohol byť základom novej európskej bezpečnostnej architektúry prísľub členstva v EÚ (na rozdiel od NATO), rekonštrukcia podporovaná Čínou, USA a EÚ, ako aj nové dohody o konvenčných zbraniach.

Alternatívou pre Rusko je krvavá okupačná vojna, status vyvrheľa a zmenšujúca sa ekonomika. To všetko a ešte viac si Putin možno započítal do ceny. Ak je to tak, potrebujeme chladnú hlavu, trpezlivosť a veľkú dávku realizmu, nie zbožné želania o zmene režimu v Moskve. Henry Kissinger, kde si?

Spectator

Ako môže Ukrajina vyhrať

Veľkolepý vzdor Ukrajincov bude formovať obraz ich krajiny vo svete po celé nasledujúce generácie, podobne ako osamotený postoj Winstona Churchilla v prípade Veľkej Británie. Ale to, čo Ukrajincov takmer určite čaká v najbližších dňoch, je oveľa horšie ako to, čím si Briti prešli v roku 1940. Čaká ich ruská kampaň diaľkového bombardovania a obliehania, ktorá sa pokúsi zlomiť ich vôľu k odporu strachom, hladom, smädom, zimou, chorobami a všetkými ostatnými dôsledkami masového ničenia. Mariupol už bol zničený. 

Rozsah západných dodávok zbraní bol impozantný. Na čele stoja Spojené štáty, ktoré poskytli obrannú pomoc v hodnote viac ako 2 miliardy euro. Británia môže byť hrdá na to, že si uvedomila potrebu skôr ako väčšina európskych krajín a vycvičila až 20 000 ukrajinských vojakov a poslala viac ako 3 600 ľahkých a účinných protitankových rakiet. Teraz sa pridala takmer celá EÚ vrátane Nemecka. Ako ukázal raketový útok zo 14. marca na tranzitnú základňu zbraní na západnej Ukrajine, ruské sily začínajú uzatvárať západné zásobovacie trasy. 

NATO sa však nechystá dodať stíhačky ani zaviesť bezletovú zónu, o ktorú Ukrajinci neustále žiadajú. Do vojny s Ruskom nepôjde. Poľský postoj k tejto otázke bol fascinujúci. Pokiaľ si pamätám, Poliaci vo mne vyvolávajú pocit viny za to, ako málo Západ urobil pre to, aby splnil bezpečnostné záruky, ktoré dala Británia na obranu Poľska v roku 1939, a ako sme ich mi briti v roku 1945 na Jalte nechali napospas Stalinovi.

Treťou Zelenského kľúčovou požiadavkou je, aby bola Ukrajina uznaná za kandidáta na členstvo v EÚ. Uprostred vojny, keď jeho vlastný život ohrozujú nielen bomby, ale aj eskadry smrti, je preňho táto európska perspektíva taká dôležitá. Reakcia EÚ na samite vo Versailles 10. marca bola veľkým sklamaním. S kopou rečí o "príslušnosti k európskej rodine" bola žiadosť Ukrajiny poslaná na posúdenie Európskej komisii. Za tým sa skrýva tvrdý fakt, že mnohí lídri EÚ vrátane Emmanuela Macrona v skutočnosti nechcú, aby Ukrajina bola členom EÚ - nikdy. Tento nedostatok vízie ma mrzí. Aj bez perspektívy členstva však Európa, vrátane nečlenských krajín EÚ, ako je Británia, môže ešte veľa urobiť - spolu so Spojenými štátmi a ďalšími západnými spojencami.

Povojnová Ukrajina bude potrebovať rozsiahly plán rekonštrukcie, na ktorý pôjdu miliardy eur z celého Západu. Ten by tiež vytvoril podmienky, v ktorých by sa milióny ukrajinských utečencov v strednej a západnej Európe mohli vrátiť domov.

Na tejto ceste existuje mnoho užitočných domov na polceste užšieho združenia. Ukrajinci už majú bezvízový styk s EÚ. Z dlhodobého hľadiska by mohlo ísť o členstvo v Európskom hospodárskom priestore.

Tu sa dlhodobá vízia zacyklí späť k okamžitým potrebám. Rád by som veril v zázrak na Dnepri, v ktorom Ukrajina jednoducho porazí Rusko, ako Poľsko nečakane porazilo rodiaci sa Sovietsky zväz v zázraku na Visle v roku 1920.

Naším bezprostredným cieľom musí byť zabezpečiť, aby Putinovi ublížili čo najviac a Ukrajincom čo najmenej. V tejto ťažkej chvíli však bude musieť Zelenskyj urobiť niekoľko trpkých ústupkov výmenou za stiahnutie ruských vojsk. Pravdepodobne budú zahŕňať neutralitu - ako to už v utorok naznačil ukrajinský prezident, keď povedal, že Ukrajina nebude v NATO - a akési podmienečné alebo faktické akceptovanie Putinových úplne nelegitímnych územných záberov na Kryme a v Doneckej a Luhanskej oblasti. Fínsko na konci svojej hrdinskej zimnej vojny proti Sovietskemu zväzu v rokoch 1939 - 1940 odstúpilo asi desatinu svojho územia, ale zostalo suverénnou, nezávislou a demokratickou krajinou - hoci "fínskou".

Spectator

Vojna na Ukrajine môže prospieť populistickej pravici

Mojžiš na brehu Červeného mora: "Samozrejme, stále budeme musieť predložiť naše biometrické informácie"

Vojna vracia zmysel existencie väčšiny európskych pravicových populistov - obranu národného štátu a národnej suverenity - na vrchol politickej agendy. A odhaľuje nepoctivosť automatického označovania takýchto strán za "protiimigračné" alebo "protiutečenecké". Poľsko, ktorému vládne nacionalistická strana Právo a spravodlivosť, prijalo 1,9 milióna ukrajinských utečencov - viac ako zvyšok sveta dokopy. Utečenci dostali poľské sociálne zabezpečenie a právo na školu a sociálne dávky.

Viktor Orbán je rovnako ústretový aj v Maďarsku, ktoré doteraz prijalo 270 000 Ukrajincov. Ako povedal, 85-kilometrovú hranicu nechal otvorenú, pretože verí, že Maďari "dokážu rozlíšiť, kto je migrant a kto utečenec". Európsky parlament však minulý týždeň odhlasoval uvalenie hospodárskych sankcií na Poľsko a Maďarsko za porušovanie základných európskych hodnôt a prílišný nacionalizmus - v prípade Poľska za minuloročné rozhodnutie jeho ústavného súdu, že právo EÚ by nemalo mať prednosť pred poľským právom.

Inzercia

Ale hlavný dôvod, prečo sú Ukrajinci v Poľsku a Maďarsku vítaní s otvorenou náručou, nesúvisí s farbou pleti. Je to preto, že prešli testom pravicových populistov: ženy a deti sú utečenci; slobodní muži sú ekonomickí migranti.

Invázia na Ukrajinu odhalila impotenciu Západu

Stále platí, že HDP USA a západnej Európy na obyvateľa prevyšuje HDP takmer celého zvyšku sveta; problémom však je, že všetko míňame štedro na seba, na svoje pohodlie a citlivosť, a potom si požičiavame, aby sme na seba míňali ešte viac. Britské zdravotníctvo sa rozšírilo oveľa viac, než sa pôvodne očakávalo, a teraz ľahko spotrebuje všetky peniaze, ktoré sa kedysi minuli na obranu. Jej dravý apetít nemá konca kraja. Zároveň je Británia veľmi zadlžená: Dlh je teraz 103 % HDP, dlh Japonska je dvojnásobne vyšší. Štátny dlh USA sa od 90. rokov minulého storočia zvýšil štvornásobne a v súčasnosti predstavuje viac ako 130 % HDP.

Liberáli vždy tvrdili, že na dlhu nie je nič zlé, a tak dlh rastie a rastie... kým niekto nezavolá čas. Americký dolár už čoraz neistejšie spočíva na vavrínoch rezervnej meny. Dlh nemôže pokračovať donekonečna. Práve teraz nemáme po čom siahnuť, ak chceme viesť vojnu. Ale prečo by sme potom vôbec mali viesť vojnu? To bolo zmýšľanie západného liberalizmu, zmýšľanie dôverčivého 13 ročného dieťaťa, keď sme sa rozhodli, že - ako to povedali John a Yoko - "vojna sa skončí, ak ju chcete". A mierová dividenda? Utrácajte ju. Utraťte ju hneď. Potom si požičajte ďalšie.

Západný neoliberalizmus bol nepochybne dobre mieneným krédom. Zahŕňalo však popieranie skutočností. Robí to aj dnes. 

Spectator

Komoditní králi: objavili obchodníci konečne morálny kompas?

Základom ruskej ekonomiky sú komodity, pričom vývoz ropy predstavuje približne osem miliónov barelov denne, čím sa Rusko radí na druhé miesto v dôležitosti pre svetové trhy po Saudskej Arábii. Rusko však nie je len ropnou veľmocou: je aj najväčším svetovým vývozcom plynu, ktorý sa podieľa 25 % na celosvetovom obchode, ako aj najväčším vývozcom pšenice a paládia a významným dodávateľom hliníka, uhlia, medi, kukurice a niklu. Približne 40 % štátnych príjmov pochádza z predaja ropy a plynu. Hodnota jej vývozu komodít je viac ako jedna miliarda denne.

Nemecko medzitým od Ruska očakáva takmer polovicu svojho plynu, zatiaľ čo v prípade ostatných krajín je to oveľa viac. Európska únia tento týždeň uviedla, že do konca roka chce znížiť spotrebu ruského plynu o dve tretiny, ale nie je si celkom istá ako. Domácnosti sa vyzývajú, aby si znížili termostaty o jeden stupeň, a krajiny sa žiadajú, aby dovážali viac plynu z Afriky a Ameriky. Ale vzhľadom na to, že Nemecko súhlasilo s tým, že neaktivuje plynovod Nord Stream 2 z Ruska, sa situácia zdá byť vážna.

 Pokiaľ však ide o ich úlohu pri vývoze ruskej ropy, obchodníci sú opatrnejší. Mnohí z nich majú dlhodobé zmluvy s ruskými spoločnosťami, ako je Rosnefť, a majú v úmysle pokračovať v ich plnení - pokiaľ im v tom nezabránia sankcie.

Lode dnes pokračujú v nakladaní ropy, ktorá bola nakúpená pred niekoľkými týždňami, ale od invázie sa neuskutočnili takmer žiadne nové obchody s ruskou ropou. Harmonogramy nakládky, ktoré obchodníci používajú na plánovanie svojich dodávok, ukazujú, že po 15. marci sa ešte nepodarilo zabezpečiť množstvo nákladných lodí na nakládku ropy. To poukazuje na pokles ruského vývozu najmenej o 20 %, hoci obchodníci tvrdia, že by to mohlo byť viac. Niečo podobné sa deje v prípade obilia a kovov, hoci zatiaľ pokračujú dodávky plynu a ropy potrubím.

Indickí a čínski kupujúci ešte môžu vstúpiť do hry a profitovať z ponúkaných zliav na ruskú ropu, zatiaľ však vyčkávajú. Výnimkou bola dohoda spoločnosti Shell o nákupe ruskej ropy so zľavou. Okamžite vyvolala reakciu, keď sa ukrajinský minister zahraničných vecí na Twitteri spýtal spoločnosti Shell, či ropa, ktorú kúpila, smrdí ako "ukrajinská krv". Po piatich dňoch neutíchajúcej kritiky sa spoločnosť Shell ospravedlnila. Spoločnosť uviedla, že jej rozhodnutie kúpiť náklad ruskej ropy "nebolo správne a je nám to ľúto". Spoločnosť Shell sa teraz zaviazala, že prestane nakupovať od Moskvy.

Ak je to teda naozaj tak - ak sa krajiny aj obchodníci vyhýbajú Rusku - potrestá to Putina, ale aj zvyšok sveta. Dodávky sa vyčerpávajú, veľkoobchodné ceny prudko rastú - a čoskoro sa to premietne do nákladov. Rastúce ceny ropy budú znamenať výrazne drahší benzín a naftu. Bolesť siaha za hranice pumpy a rozširuje sa na chlieb a mnohé ďalšie tovary, ktoré zahŕňajú komodity, ktoré Rusko vyrába. Časom sa rozšíri aj na účty za energie: priemerná britská domácnosť teraz platí 1 500 euro ročne a podľa nedávneho odhadu spoločnosti Investec by sa táto suma mohla viac ako zdvojnásobiť na 3 500 euro.

Ak to bude pokračovať a ruské komodity zostanú mimo trhu, globálne ceny pôjdu oveľa vyššie. Putin pohrozil, že zareaguje obmedzením základných dodávok plynu na kontinent - aj prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 do Nemecka. Ceny ropy na úrovni 135 alebo 180 euro sa nezdajú byť vylúčené, čo by ešte viac posunulo infláciu. Mohla by sa vrátiť "stagflácia" z obdobia ropnej krízy v 70. rokoch. Saudská Arábia by mohla zmierniť tento úder, keďže kráľovstvo je schopné zvýšiť ťažbu. Rijád (ktorý je spojencom Moskvy v rámci ropného kartelu Opec) to však zatiaľ odmieta a stavia sa na stranu Kremľa.

A vplyv bude pravdepodobne viac než len ekonomický. Krajiny severnej Afriky a Blízkeho východu sú veľmi závislé od dovozu pšenice z Ruska a Ukrajiny: práve ruské sucho v roku 2010 spôsobilo nárast cien chleba, ktorý bol jedným zo spúšťačov arabskej jari. Ceny pšenice sú dnes o 55 % vyššie ako v roku 2010.

Úplné embargo na ruský vývoz komodít je celkom možné. Ak sa ho však Boris Johnson a ďalší odhodlajú držať, mali by verejnosť pripraviť na hospodársku búrku, ktorá bude nevyhnutne nasledovať. Spectator

Články na túto tému

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Sberbank a Alfa Bank plánujú používať čínsky UnionPay, potom čo u nich skončili karty Visa a Mastercard. Existujú však obavy, že vylúčenie Ruska z medzinárodných finančných systémov, ako je Swift, spôsobí, že s pomocou Číny podporí konkurenčné systémy. Poľsko v utorok večer jednostranne vydalo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že ponúka svojich 28 lietadiel MiG-29 zo sovietskej éry, na ktorých by mohli lietať ukrajinskí piloti. Na oplátku za dar Poľska by USA "doplnili" svojho spojenca tým, že by mu poskytli stíhačky F-16. Poľskí predstavitelia o tom nehovorili ani s americkým ministrom zahraničných vecí Antony Blinkenom, ktorý tento plán odmietol. Nájsť iný spôsob, ako dostať lietadlá na Ukrajinu, bude na zozname pani Harrisovej, keď príde do Varšavy. Britský minister obrany Ben Wallace sa chystá poskytnúť Ukrajincom vysokorýchlostné raketové systémy Starstreak. Starstreak je najrýchlejšia raketa krátkeho dosahu typu zem-vzduch, ktorá je určená na ničenie stíhačiek a vrtuľníkov. Cieľové lietadlo nemá čas ukryť sa za budovami alebo uniknúť strele, ktorá sa pohybuje viac ako trojnásobnou rýchlosťou zvuku. Rusko chce, aby Ukrajina zastavila vojenské akcie, zmenila svoju ústavu tak, aby zakotvila neutralitu, uznala Krym za ruské územie a uznala separatistické republiky Doneck a Lugansk za nezávislé územia. Uviedol minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov. Dohoda, ktorá by bola pre Ukrajincov určite neprijateľná, by znamenala koniec ambícií krajiny vstúpiť do EÚ a NATO. Ale tiež koniec vojny, ale to si Británia ani Biden nepraje.

Blog
Rišov “porno príbeh”

Rišov “porno príbeh”

Rišo (krycie meno) má viac ako 50 rokov, je príjemný a pohľadný. Vo svojej profesii je veľmi úspešný. Je členom podpornej skupiny Anonymní sexholici. Rozprávali sme sa o tom, prečo vyhľadal pomoc v tejto skupine, prečo sa bojí vzťahu s reálnou ženou a čo by dnešní rodičia mohli robiť inak ako tí jeho.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.