Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. marec 2022

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Sberbank a Alfa Bank plánujú používať čínsky UnionPay, potom čo u nich skončili karty Visa a Mastercard. Existujú však obavy, že vylúčenie Ruska z medzinárodných finančných systémov, ako je Swift, spôsobí, že s pomocou Číny podporí konkurenčné systémy. Poľsko v utorok večer jednostranne vydalo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že ponúka svojich 28 lietadiel MiG-29 zo sovietskej éry, na ktorých by mohli lietať ukrajinskí piloti. Na oplátku za dar Poľska by USA "doplnili" svojho spojenca tým, že by mu poskytli stíhačky F-16. Poľskí predstavitelia o tom nehovorili ani s americkým ministrom zahraničných vecí Antony Blinkenom, ktorý tento plán odmietol. Nájsť iný spôsob, ako dostať lietadlá na Ukrajinu, bude na zozname pani Harrisovej, keď príde do Varšavy. Britský minister obrany Ben Wallace sa chystá poskytnúť Ukrajincom vysokorýchlostné raketové systémy Starstreak. Starstreak je najrýchlejšia raketa krátkeho dosahu typu zem-vzduch, ktorá je určená na ničenie stíhačiek a vrtuľníkov. Cieľové lietadlo nemá čas ukryť sa za budovami alebo uniknúť strele, ktorá sa pohybuje viac ako trojnásobnou rýchlosťou zvuku. Rusko chce, aby Ukrajina zastavila vojenské akcie, zmenila svoju ústavu tak, aby zakotvila neutralitu, uznala Krym za ruské územie a uznala separatistické republiky Doneck a Lugansk za nezávislé územia. Uviedol minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov. Dohoda, ktorá by bola pre Ukrajincov určite neprijateľná, by znamenala koniec ambícií krajiny vstúpiť do EÚ a NATO. Ale tiež koniec vojny, ale to si Británia ani Biden nepraje.
Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Starstreak je najrýchlejšia raketa krátkeho dosahu typu zem-vzduch, ktorá je určená na ničenie stíhačiek a vrtuľníkov.

Ruské banky sa obrátili na čínsky platobný systém po tom, čo Visa a Mastercard pozastavili svoju činnosť

Sberbank a Alfa Bank plánujú používať čínsky UnionPay, keďže svetový finančný systém sa rozpadá. Sberbank a Alfa Bank plánujú používať čínsky systém UnionPay na poskytovanie bankových kariet klientom po tom, čo sa Visa a Mastercard stali poslednými spoločnosťami, ktoré sa pripojili k firemnému bojkotu Ruska v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu.

Prechod na UnionPay prispeje k náznakom, že svetový finančný systém sa štiepi, pričom Moskva a Peking spochybňujú hegemóniu západnej bankovej infraštruktúry. Mnohé ruské banky boli tiež vyradené z globálneho systému platobných správ Swift, čo vyvoláva obavy, že mnohé z nich sa obrátia na alternatívy, ako je čínsky CIPS.

Karty Visa a Mastercard vydané v Rusku nebudú fungovať mimo krajiny, zatiaľ čo karty odinakiaľ sa v Rusku nedajú používať. UnionPay je dominantným spracovateľom platieb v Číne, ale mimo druhej najväčšej ekonomiky sveta má stále veľmi malý podiel na trhu.

Sberbank, Alfa Bank, Rosbank, Tinkoff Bank a Kreditná banka Moskvy uviedli, že sieť UnionPay bude spojená s vlastným ruským platobným systémom Mir podporovaným štátom, ktorý bol vytvorený v reakcii na západné sankcie po anexii Krymu v roku 2014. Ruský systém Mir bol vytvorený s cieľom konkurovať spoločnostiam Visa a Mastercard, pričom jeho podiel na trhu vzrástol na 30 percent. 

Niekoľko jeho bánk bolo vyradených zo systému zasielania správ Swift, čo značne sťažuje cezhraničné transakcie. Existujú však obavy, že vylúčenie Ruska z medzinárodných finančných systémov, ako je napríklad Swift, spôsobí, že s pomocou Číny podporí konkurenčné systémy.

Telegraph

Požiadavky Ruska na koniec vojny

Rusko chce, aby Ukrajina zastavila vojenské akcie, zmenila svoju ústavu tak, aby zakotvila neutralitu, uznala Krym za ruské územie a uznala separatistické republiky Doneck a Lugansk za nezávislé územia. Uviedol minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov.

Dohoda, ktorá by bola pre Ukrajincov určite neprijateľná, by znamenala koniec ambícií krajiny vstúpiť do EÚ a NATO. Ale tiež koniec vojny, ale to si Británia ani Biden nepraje.

Poľský plán "prenajať MiGy" vážne narušil jednotu NATO

Turecké drony uz ničia ruské konvoje 

Varšavský plán zaskočil a rozhneval USA, čo spôsobilo diplomatickú roztržku práve v najhoršom momente.

Ukrajina požiadala o väčšiu pomoc pri ochrane svojho neba. Zdalo sa, že ide o jednoduchý návrh, na ktorom by sa všetci na Západe mohli zhodnúť - poslať ukrajinskému letectvu stíhačky, aby pomohli odraziť ruský nápor. V Amerike sa na tom zhodli dokonca aj republikáni a demokrati po tom, čo Volodymyr Zelenskyj cez víkend v Zoom telefonáte s členmi Kongresu prosil o lietadlá.

Biely dom a Pentagón sa však v dôsledku eskalujúcich varovaní Kremľa a rastúcich obáv, že tento krok by mohol viesť k zatiahnutiu NATO do vojny s Ruskom, vzpamätali.

Situácia sa vyvinula po tom, ako Poľsko v utorok večer jednostranne vydalo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že ponúka svojich 28 lietadiel MiG-29 zo sovietskej éry, na ktorých by mohli lietať ukrajinskí piloti. Poľsko uviedlo, že ich nechce poslať priamo Ukrajine, pretože "nie je účastníkom tejto vojny". Diskutovalo sa však o "darcovskej" schéme, v rámci ktorej by sa poľské lietadlá poskytli USA a poslali na ich leteckú základňu Ramstein v Nemecku. Potom by sa mohli premaľovať a odletieť do krajiny, ktorá nie je členom NATO, odkiaľ by s nimi ukrajinskí piloti leteli na Ukrajinu.

Teoreticky by sa tým krajiny NATO dištancovali od účasti vo vojne. Ako možná základňa sa spomínalo Kosovo. Na oplátku za dar Poľska by USA "doplnili" svojho spojenca tým, že by mu poskytli stíhačky F-16. Poľské oznámenie a náznaky z diplomatických zdrojov vo Varšave, že dohoda je uzavretá, však USA úplne zaskočili. Poliaci svoje oznámenie s USA vopred neprerokovali. Poľskí predstavitelia o tom nehovorili ani s americkým ministrom zahraničných vecí Antony Blinkenom, keď bol nedávno v Poľsku. Namiesto toho Blinken uviedol, že táto myšlienka je "neudržateľná", nemá "žiadne podstatné odôvodnenie" a "vyvoláva vážne obavy pre celú alianciu NATO".

Zelenskyj v utorok vystúpil v Dolnej snemovni. Požiadal tiež Kongres o vojenskú pomoc. To odrážalo politický tlak, ktorému je pán Biden vystavený, aby našiel spôsob, ako posilniť ukrajinské vzdušné sily. Komentáre Mitcha McConnella, republikánskeho lídra v americkom Senáte, naznačili, že očakáva, že lietadlá z iných východoeurópskych krajín tak či onak skončia na Ukrajine.

Pán McConnell uviedol, že navrhovaná pomoc USA pre Ukrajinu vo výške 14 miliárd USD by mala zahŕňať úverové záruky pre spojencov NATO vrátane Poľska na nákup bojových lietadiel, ktoré by nahradili lietadlá nakoniec presunuté na Ukrajinu. Nájsť iný spôsob, ako dostať lietadlá na Ukrajinu, bude na zozname pani Harrisovej, keď príde do Varšavy.

Ukrajinský pridelenec obrany generálmajor Borys Kremeneckij po stretnutí v Pentagóne vo Washingtone uviedol, že prioritou číslo jeden zostáva posilnenie leteckého potenciálu jeho krajiny. Povedal: "Môžu to byť pozemné systémy protivzdušnej obrany. Môžu to byť stíhačky. Čokoľvek je možné."

Telegraph

Inzercia

Británia pošle na Ukrajinu najmodernejší protilietadlový raketový systém na svete

Starstreak je najrýchlejšia raketa krátkeho dosahu typu zem-vzduch, ktorá je určená na ničenie stíhačiek a vrtuľníkov.

Britský minister obrany Ben Wallace v stredu poslancom povedal, že sa chystá poskytnúť Ukrajincom vysokorýchlostné raketové systémy Starstreak, čím sa zintenzívni vojenská pomoc Spojeného kráľovstva Kyjevu. Starstreak je najrýchlejšia strela krátkeho doletu zem-vzduch na svete, ktorá sa pohybuje rýchlosťou viac ako 3 Machy a je určená na ničenie stíhačiek a vrtuľníkov.

Strela využíva tri projektily podobné šípkam, ktoré umožňujú viacnásobný zásah cieľa. Možno ju odpaľovať z ramena, z ľahkého viacnásobného odpaľovacieho zariadenia alebo z obrnených vozidiel. Systém sa spolieha na svoju obrovskú rýchlosť, ktorou dokáže poraziť lietadlá manévrujúce na bojisku. 

Po vystrelení sa raketa nesúca tri strely pomocou malej nálože odpáli z odpaľovacej rúry. Tento motor sa vypne skôr, ako strela opustí trubicu, aby sa zabránilo zraneniu obsluhy. Vo vzdialenosti približne štyroch metrov od vojaka, ktorý zbraň odpaľuje, sa odpáli druhý urýchľovač, ktorý strelu prudko zrýchli na viac ako Mach 3. Strela sa zameria na cieľ a zamieri na dva laserové lúče, ktoré na lietadlo "namaľovala" odpaľovacia jednotka. Všetko, čo musí vojak odpaľujúci zbraň urobiť, je udržať cieľ v hľadáčiku.

Cieľové lietadlo nemá čas ukryť sa za budovami alebo uniknúť strele, ktorá sa pohybuje viac ako trojnásobnou rýchlosťou zvuku. Keď sa priblíži k cieľu, tri strely, známe ako "hitiles", sa oddelia od rakety a smerujú k lietadlu. Kinetická energia, ktorá vzniká pri takejto rýchlosti, zničí väčšinu cieľov, ale na zabezpečenie úplného zničenia každá strela obsahuje oneskorenú iniciačnú fragmentačnú hlavicu s hmotnosťou 0,9 kg, ktorá exploduje vo vnútri lietadla. "Keďže konflikt sa zintenzívňuje, Rusi menia svoju taktiku, takže ju potrebujú aj Ukrajinci," povedal.

Dodávky zbraní sa snažil charakterizovať ako obranné a taktické, aby Vladimírovi Putinovi neposkytol zámienku na opätovné spomenutie možného použitia jadrových zbraní. "Všetko, čo robíme, je viazané na rozhodnutie dodať obranné systémy a [je] kalibrované tak, aby nedošlo k eskalácii na strategickú úroveň," povedal minister obrany. Ako ďalší znak toho, že Londýn zvyšuje úroveň podpory, ktorú je pripravený poskytnúť, však oznámil, že Británia sa chystá poslať na Ukrajinu "malú zásielku" rakiet Javelin.

USA a Estónsko už Kyjevu dodávajú protitankovú muníciu s infračerveným navádzaním. Západ poslal Ukrajine rôzne zbrane zamerané na tanky vrátane protitankových zbraní Panzerfaust 3 z Holandska a protiraketových odpaľovacích zariadení AT4 zo Švédska.

Protitankové zbrane N-Law a Javelin dodávané na Ukrajinu Telegraph

Články na túto tému

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Pre milióny Rusov - najmä pre príslušníkov strednej triedy, ktorí si zvykli na zahraničné dovolenky, autá, oblečenie a pomôcky - znamenajú katastrofu. Základné potraviny nebudú ovplyvnené najnovším prepadom rubľa, a preto bude chudobná väčšina Ruska do určitej miery zmiernená od ekonomického šoku. Putinova palebná prevaha pravdepodobne časom rozdrví ukrajinskú armádu. Ale obsadenie veľkých území bude oveľa krvavejšie, než sa očakávalo. Nemecko dováža takmer polovicu svojho plynu z Ruska: nemôže zaň jednoducho neplatiť. Takisto zbrane, ktoré Nemecko ponúklo Ukrajine - 1 000 protitankových zbraní a 500 rakiet zem-vzduch "Stinger". Zelené enrgie, ako vedľajší produkt však zároveň zvyšujú závislosť Nemecka od plynu. Strana Zelených, ktorá v minulosti vystupovala proti jadrovej energii aj uhliu, teraz vyhlásila, že nemá "ideologické" červené čiary a je ochotná prehodnotiť plány na zatvorenie jadrových elektrární v Nemecku. Biden vetoval spoločnú snahu Izraela, Grécka a Cypru dodávať stredomorský plyn do Európy. Rusko je hlavným dodávateľom zbraní pre Indiu, preto sa zdržala hlasovania proti Rusku v OSN. Čína je ochotná sprostredkovať prímerie na Ukrajine. Peking by mal viac pák na vyvíjanie tlaku na Putina, aby ochladil svoje vzťahy s Indiou a podporil himalájske nároky Číny. Rusko na konci vojny bude oslabené a to poskytne Číne priestor na pôsobenie v oblasti, kde má tiež ambície - v Arktíde.

Blog
ČARNOGURSKÝ

ČARNOGURSKÝ

Chcel by som týmto článkom napraviť niekoľko nepresností. Hneď po prvé, Čarnogurský nie je iba jeden. Dokonca aj Jánov a Ivanov je viac, a mnohí Čarnogurskí sa geograficky, rodinne a aj generačne úplne odlišujú. Preto si myslím, že každý profesionálny a korektný novinár, ktorý bude písať o tom – ktorom Čarnogurskom, urobí v budúcnosti diferenciu za človekom Čarnogurským aspoň v krstnom mene, prípadne v poznámke za menom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.