Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. marec 2022

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Pre milióny Rusov - najmä pre príslušníkov strednej triedy, ktorí si zvykli na zahraničné dovolenky, autá, oblečenie a pomôcky - znamenajú katastrofu. Základné potraviny nebudú ovplyvnené najnovším prepadom rubľa, a preto bude chudobná väčšina Ruska do určitej miery zmiernená od ekonomického šoku. Putinova palebná prevaha pravdepodobne časom rozdrví ukrajinskú armádu. Ale obsadenie veľkých území bude oveľa krvavejšie, než sa očakávalo. Nemecko dováža takmer polovicu svojho plynu z Ruska: nemôže zaň jednoducho neplatiť. Takisto zbrane, ktoré Nemecko ponúklo Ukrajine - 1 000 protitankových zbraní a 500 rakiet zem-vzduch "Stinger". Zelené enrgie, ako vedľajší produkt však zároveň zvyšujú závislosť Nemecka od plynu. Strana Zelených, ktorá v minulosti vystupovala proti jadrovej energii aj uhliu, teraz vyhlásila, že nemá "ideologické" červené čiary a je ochotná prehodnotiť plány na zatvorenie jadrových elektrární v Nemecku. Biden vetoval spoločnú snahu Izraela, Grécka a Cypru dodávať stredomorský plyn do Európy. Rusko je hlavným dodávateľom zbraní pre Indiu, preto sa zdržala hlasovania proti Rusku v OSN. Čína je ochotná sprostredkovať prímerie na Ukrajine. Peking by mal viac pák na vyvíjanie tlaku na Putina, aby ochladil svoje vzťahy s Indiou a podporil himalájske nároky Číny. Rusko na konci vojny bude oslabené a to poskytne Číne priestor na pôsobenie v oblasti, kde má tiež ambície - v Arktíde.
Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Putin môže byť podľa slov svojho hovorcu Dmitrija Peskova k sankciám "ľahostajný". Ale pre milióny Rusov - najmä pre príslušníkov strednej triedy, ktorí si zvykli na zahraničné dovolenky, autá, oblečenie a pomôcky - znamenajú katastrofu. V dôsledku pondelkového prepadu rubľa o 30 % a zákazu letov z Ruska zo strany USA a EÚ sa ceny letov spoločnosti Turkish Airlines do Istanbulu sa vyšplhali na 1 700 eur za jednosmernú letenku.

Premietne sa hospodársky pokles spôsobený sankciami, ktorý podľa prognóz tento rok zníži ruský HDP najmenej o 5 %, do masovej nespokojnosti, ktorá by mohla otriasť Putinovým trónom? Už sa to stalo. V období pred februárovou revolúciou v roku 1917 viedli roky vojny a hospodárskeho chaosu nakoniec ku kolapsu dodávok potravín v Petrohrade. Na sklonku existencie Sovietskeho zväzu sa základné potraviny míňali a mizli. Kľúčové slovo je však "roky". Rusi sú povestní stoici. Jeľcin aj Putin prežili pády rubľa v rokoch 1992, 1998, 2008 a naposledy v roku 2014, keď mena stratila polovicu svojej hodnoty v dôsledku sankcií po Kryme. V reakcii na to Kremeľ zakázal dovoz potravín z EÚ, čím Rusko prinútil stať sa poľnohospodársky sebestačným. Základné potraviny nebudú ovplyvnené najnovším prepadom rubľa, a preto bude chudobná väčšina Ruska do určitej miery zmiernená od ekonomického šoku.

Pred dvoma týždňami britské lety s protitankovými zbraňami na Ukrajinu taktne preleteli okolo nemeckého vzdušného priestoru. Teraz Nemecko poslalo svoje vlastné rakety. Ukrajinské sociálne siete sú plné záberov zničených ruských tankov, raketometov a nákladných vozidiel. Je to ako ozvena 80. rokov, keď Američanmi dodávané rakety Stinger umožnili mudžahedínom v Afganistane zrušiť Sovietom vzdušnú prevahu, a teraz sa Stingery dodávajú na Ukrajinu.

Putinova palebná prevaha pravdepodobne časom rozdrví ukrajinskú armádu. Ale obsadenie veľkých území bude oveľa krvavejšie, než sa očakávalo, a dekapitácia vlády a nastolenie bábkového režimu sa zdá byť nerealizovateľné vzhľadom na to, že podpora Volodymyra Zelenského prekročila 90 %. 

Ale aj keď v Kremli existujú rozpory, sú zväčša medzi mužmi so zbraňami a mužmi, ktorí sa starajú o peniaze. V súboji medzi ozbrojenými jastrabmi a zbedačenými holubicami vždy zvíťazia tí prví. A čo je dôležitejšie, neexistuje žiadny možný vyzývateľ pre Putina režim. Podobne ako režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, je osobná autokracia založená len na lojalite voči šéfovi všetkých šéfov. Aj keď neúspech na Ukrajine a hospodárska izolácia robia z Putina príťaž pre jeho krajinu, absencia akéhokoľvek hodnoverného nástupcu robí režimné sprisahanie nepravdepodobným.

Bude Putinova vojna na Ukrajine znamenať koniec jeho režimu? Nakoniec pravdepodobne áno. Ale len v tom zmysle, ako bola rusko-japonská vojna začiatkom konca vlády cára Mikuláša II. o 13 rokov neskôr alebo Brežnevova invázia do Afganistanu koncom ZSSR o 12 rokov neskôr.

Spectator

Postoj Nemecka k Rusku sa mení. Ide to dosť ďaleko?

Nemecko a Rusko majú pohnutú históriu

Azda najvýznamnejšia zmena nastala v tóne nemeckej verejnej diskusie. Vezmite si 100-tisícové zhromaždenie v uliciach Berlína minulý víkend: nebol to bežný protivojnový protest. Bolo tam rozhorčenie proti Kremľu a transparenty s nápisom "Lepšia studená sprcha ako Putinov plyn". Prekvapujúce je, že zbrane pre Ukrajinu a dodatočné výdavky na obranu podporujú viac ako tri štvrtiny nemeckej verejnosti.

Zistíme, že sankcie Swift vylučujú transakcie s ropou a plynom. Nemecko dováža takmer polovicu svojho plynu z Ruska: nemôže zaň jednoducho neplatiť. Takisto zbrane, ktoré Nemecko ponúklo Ukrajine - 1 000 protitankových zbraní a 500 rakiet zem-vzduch "Stinger".

Robert Habeck, minister hospodárstva, bol hnacou silou stratégie investovania do obnoviteľných zdrojov energie - cieľ, ktorý zlacní a vyčistí energiu. Ako vedľajší produkt však zároveň zvyšuje závislosť Nemecka od plynu. Habeckova strana Zelených, ktorá v minulosti vystupovala proti jadrovej energii aj uhliu, teraz vyhlásila, že nemá "ideologické" červené čiary a je ochotná prehodnotiť plány na zatvorenie jadrových elektrární v krajine. Pokiaľ EÚ nejakým spôsobom nevybuduje alternatívne zdroje a kanály dodávok plynu - možno prepravu skvapalneného zemného plynu zo Španielska - Nemecko zostane závislé od Ruska.

Spectator

Koniec éry po studenej vojne

Ceny energií budú ďalšou otvorenou ranou v USA a Európy. Ceny boli už aj tak vysoké. Časť problému spočíva v Bidenových nariadeniach o zelenej energii a jeho obmedzeniach vrtov a plynovodov. Jeho administratíva tiež vetovala spoločnú snahu Izraela, Grécka a Cypru dodávať stredomorský plyn do Európy.

Spectator

Mohla by vojna na Ukrajine zachrániť Taiwan?

Taiwan

Väčšina čínskych médií sa pri analýze nepokojov vrátila k svojej štandardnej pozícii: obviňujú Washington a dúfajú, že sa situácia čoskoro upokojí. V stredu Čína počas telefonického rozhovoru ministra zahraničných vecí Wang I s jeho ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom naznačila, že je ochotná sprostredkovať prímerie na Ukrajine. Ak Čína uspeje, bude to diplomatický prevrat. Zatiaľ však existuje len málo náznakov, že by úsilie Pekingu prispelo k zastaveniu hroziaceho útoku na Kyjev.

Inzercia

Pri posudzovaní svojich ďalších krokov musia pekinskí politici prehodnotiť svoje predpoklady. Prehodnotia sa aj vlastné hraničné spory Číny, najmä s Indiou, kde v roku 2020 vypukol ozbrojený konflikt v malom rozsahu v Himalájach a kde stále hrozí možnosť širšej konfrontácie.

Avšak práve zdržanie sa hlasovania zo strany Indie odhalilo najzložitejšie kalkulácie. Pretrvávajúci hraničný spor Indie s Čínou v himalájskej oblasti znamená, že krajina sa obáva akéhokoľvek precedensu, ktorý by mohol urýchliť konflikt. India sa výrazne zblížila s USA v rámci formácie "Quad", ktorá spája tieto dve krajiny s Japonskom a Austráliou v spoločných vojenských cvičeniach, ktorých cieľom je vyslať varovanie Pekingu.

Rusko je však aj hlavným dodávateľom zbraní pre Indiu, pričom tento vzťah sa datuje do obdobia studenej vojny, keď sa India vďaka svojej pozícii nezúčastnenej krajiny ocitla medzi veľmocami. Rusko tiež podporilo Indiu v OSN v otázke Kašmíru. Takmer polovica indických zbraní pochádza z Moskvy, čo má vplyv na údržbu, zásobovanie a modernizáciu. Hoci medzi Indiou a Ruskom neexistuje spojenectvo, predaj zbraní pripomína, že Naí Dillí má motiváciu udržiavať vzťahy s Moskvou v prípade konfrontácie medzi Indiou a Čínou. Peking si to dobre uvedomuje.

Peking by mal viac pák na vyvíjanie tlaku na Putina, aby ochladil svoje vzťahy s Indiou a podporil himalájske nároky Číny. Putin by však mal tiež motiváciu udržať si Indiu, štát s veľkou globálnou mäkkou silou, na svojej strane. Chcel by sa vyhnúť tomu, aby sa zaplietol do konfliktu medzi Čínou a Indiou, ktorý by preňho nebol prospešný.

V súvislosti s Taiwanom sa však v pekinských think-tankoch určite uvažuje o dvoch ponaučeniach z Ukrajiny. Prvým je, že medzinárodný poriadok založený na pravidlách sa začína dávať dokopy. Ak by Západ reagoval na inváziu na Taiwan opatreniami, ako je vylúčenie zo Swiftu, medzinárodného systému bankových prevodov, bol by to úder pre Čínu, ktorá je len v začiatkoch vytvárania alternatívy, ktorú kontroluje. Zachovanie autonómie Taiwanu nie je len záujmom USA. Japonsko, ktoré má deviaty najväčší rozpočet na obranu na svete, dalo jasne najavo, že by sa na akúkoľvek zmenu štatútu Taiwanu pozeralo veľmi opatrne. 

Navyše, svet teraz rozmýšľa o zvyšovaní počtu vojsk inak. Ešte minulý týždeň komentátori predpokladali, že Putinovo hromadenie vojsk je bluf a že k invázii nikdy nedôjde. Ak Čína teraz začne zhromažďovať vojská na pobreží provincie Fujian, bude sa predpokladať, že invázia je pravdepodobnejšia ako invázia a posilnenie obrany Taiwanu sa stane ešte naliehavejšou úlohou pre Ameriku a jej spojencov v Ázii.

Akýkoľvek útok na Taiwan by sa dnes dočkal masívneho mediálneho ohlasu. Rusko sa málo stará o globálne PR. Čína sa napriek svojej rastúcej asertivite stále snaží podporovať svoj imidž mierovej mocnosti, ktorá sa usiluje o hospodárske partnerstvo. 

V Pekingu by však mohla existovať nádej, že aj keď sa Rusku podarí dobyť Ukrajinu, môže byť oslabené spôsobom, ktorý poskytne Číne priestor na pôsobenie v oblasti, kde má tiež ambície - v Arktíde. V posledných rokoch sa Čína zaujímala o možnosť posielať lode cez trasy, ktoré sú vďaka otepľovaniu morí čoraz prístupnejšie. Rusko sa stavia nejednoznačne k túžbe Číny definovať sa ako " takmer arktický" štát. Spectator

Články na túto tému

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Rusko rozmiestňuje 1 456 strategických hlavíc na 527 medzikontinentálnych balistických raketách, bombardéroch a balistických raketách odpaľovaných z ponoriek. USA majú 1 357 hlavíc na 665 raketách a bombardéroch. Spojené kráľovstvo má približne 225 strategických hlavíc. Ukrajina, Bielorusko a Kazachstan po získaní nezávislosti súhlasili s tým, že sa stanú nejadrovými štátmi a Rusko zbrane na ich území odstránilo. Vojnový arzenál Moskvy zahŕňa 527 medzikontinentálnych balistických rakiet, balistické rakety odpaľované z ponoriek a strategické bombardéry. Tieto zbrane by potenciálne mohli z Ruska dosiahnuť Spojené kráľovstvo do 20 minút. Počas studenej vojny sa jadrovému konfliktu predchádzalo "vzájomne zaručeným zničením", teda zásadou, že ak jedna krajina odpáli jadrovú bombu a druhá krajina odpovie, obe budú zničené. Na Bidenovi sa dá nájsť veľa chýb. Príliš často sa vyjadroval dvojzmyselne, pričom v jednej fáze naznačil, že by nevadilo, ak by Putin uskutočnil "menší vpád", napríklad obsadil Doneck. Presvedčil Olafa Scholza, aby upustil od projektu plynovodu Nord Stream 2 za 12 miliárd euro, ktorý mal Nemecku zabezpečiť lacný ruský plyn. V obvinení Donalda Trumpa, že NATO je už príliš dlho podvázané, keď umožňuje európskym krajinám šetriť na vlastnej armáde, zatiaľ čo USA vynakladajú na obranu viac ako dvakrát toľko ako všetci ostatní členovia NATO dokopy, bolo nepríjemne veľa pravdy. Putin inzeruje svoj zámer. Hovorí o silách NATO vo východnej Európe, ktoré sú "voči nám nepriateľské... napumpované najmodernejšími zbraňami" a ktoré predstavujú "reálnu hrozbu nielen pre naše záujmy, ale aj pre samotnú existenciu nášho štátu". Nemá teda "inú možnosť" ako napadnúť Ukrajinu. Ak ide o novú studenú vojnu, frontová línia sa práve presunula: do Lotyšska, Litvy, Estónska, Maďarska a Rumunska. Putin má prostriedky na to, aby odrezal kritické nerastné suroviny a plyny potrebné na udržanie dodávateľského reťazca Západu pre polovodičové čipy, čím by zvýšil stávku uprostred celosvetovej čipovej krízy. Okrem toho by mohol obmedzením dodávok titánu, paládia a ďalších kovov ochromiť letecký a zbrojársky priemysel v USA a Európe. Približne 90 % svetových dodávok neónu, ktorý sa používa ako laserový plyn na litografiu čipov, pochádza z Ruska a Ukrajiny. Rusko by sa pri dodávkach mikročipov pre svoje zbrane mohlo obrátiť na Čínu.. Rusko by nebolo schopné získať špičkové veci, ale mohlo by si vystačiť so stredne výkonnými čipmi pre väčšinu svojich zbraní

Blog
Omyly a manipulácie Daga Daniša

Omyly a manipulácie Daga Daniša

Najnovší článok redaktora Postoja Daga Daniša vyvolal (ako už tradične) viaceré reakcie. Pozrime sa na niektoré tvrdenia, ktoré v článku uvádza a ktoré stoja za analýzu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.