Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. marec 2022

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Rusko rozmiestňuje 1 456 strategických hlavíc na 527 medzikontinentálnych balistických raketách, bombardéroch a balistických raketách odpaľovaných z ponoriek. USA majú 1 357 hlavíc na 665 raketách a bombardéroch. Spojené kráľovstvo má približne 225 strategických hlavíc. Ukrajina, Bielorusko a Kazachstan po získaní nezávislosti súhlasili s tým, že sa stanú nejadrovými štátmi a Rusko zbrane na ich území odstránilo. Vojnový arzenál Moskvy zahŕňa 527 medzikontinentálnych balistických rakiet, balistické rakety odpaľované z ponoriek a strategické bombardéry. Tieto zbrane by potenciálne mohli z Ruska dosiahnuť Spojené kráľovstvo do 20 minút. Počas studenej vojny sa jadrovému konfliktu predchádzalo "vzájomne zaručeným zničením", teda zásadou, že ak jedna krajina odpáli jadrovú bombu a druhá krajina odpovie, obe budú zničené. Na Bidenovi sa dá nájsť veľa chýb. Príliš často sa vyjadroval dvojzmyselne, pričom v jednej fáze naznačil, že by nevadilo, ak by Putin uskutočnil "menší vpád", napríklad obsadil Doneck. Presvedčil Olafa Scholza, aby upustil od projektu plynovodu Nord Stream 2 za 12 miliárd euro, ktorý mal Nemecku zabezpečiť lacný ruský plyn. V obvinení Donalda Trumpa, že NATO je už príliš dlho podvázané, keď umožňuje európskym krajinám šetriť na vlastnej armáde, zatiaľ čo USA vynakladajú na obranu viac ako dvakrát toľko ako všetci ostatní členovia NATO dokopy, bolo nepríjemne veľa pravdy. Putin inzeruje svoj zámer. Hovorí o silách NATO vo východnej Európe, ktoré sú "voči nám nepriateľské... napumpované najmodernejšími zbraňami" a ktoré predstavujú "reálnu hrozbu nielen pre naše záujmy, ale aj pre samotnú existenciu nášho štátu". Nemá teda "inú možnosť" ako napadnúť Ukrajinu. Ak ide o novú studenú vojnu, frontová línia sa práve presunula: do Lotyšska, Litvy, Estónska, Maďarska a Rumunska. Putin má prostriedky na to, aby odrezal kritické nerastné suroviny a plyny potrebné na udržanie dodávateľského reťazca Západu pre polovodičové čipy, čím by zvýšil stávku uprostred celosvetovej čipovej krízy. Okrem toho by mohol obmedzením dodávok titánu, paládia a ďalších kovov ochromiť letecký a zbrojársky priemysel v USA a Európe. Približne 90 % svetových dodávok neónu, ktorý sa používa ako laserový plyn na litografiu čipov, pochádza z Ruska a Ukrajiny. Rusko by sa pri dodávkach mikročipov pre svoje zbrane mohlo obrátiť na Čínu.. Rusko by nebolo schopné získať špičkové veci, ale mohlo by si vystačiť so stredne výkonnými čipmi pre väčšinu svojich zbraní
Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Ruské rakety

Aké jadrové zbrane má Rusko a aká je pravdepodobnosť, že ich Putin použije?

Ruský prezident 27. februára uviedol svoje jadrové sily do stavu najvyššej pohotovosti. "Ktokoľvek sa nám pokúsi zabrániť, mal by vedieť, že odpoveď Ruska bude okamžitá," povedal Putin vo svojom prejave k národu. "A povedie vás to k takým následkom, s akými ste sa vo svojej histórii ešte nestretli," dodal v skrytej hrozbe.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová predtým varovala, že akékoľvek použitie taktických bojových jadrových zbraní Ruskom proti ukrajinským silám by predstavovalo "mimoriadne vážnu eskaláciu" konfliktu. V pondelok ráno britský minister obrany Ben Wallace obvinil Rusko z pózy. "Pozreli sme sa na ich postoj. Nie je tam žiadna výrazná zmena," povedal v rozhlasovej stanici LBC a dodal, že ruský líder sa snaží "napnúť svaly", pričom jeho invázia na Ukrajine uviazla.

Rusko rozmiestňuje 1 456 strategických hlavíc na 527 medzikontinentálnych balistických raketách, bombardéroch a balistických raketách odpaľovaných z ponoriek. USA majú 1 357 hlavíc na 665 raketách a bombardéroch. Spojené kráľovstvo má približne 225 strategických hlavíc. Predpokladá sa, že 120 je rozmiestnených a ďalších 105 je uskladnených. Jadrový odstrašujúci prostriedok je umiestnený na mori na štyroch balistických ponorkách Trident. Francúzsko má 290 jadrových zbraní. Teda 90 % jadrových zbraní vlastnia Rusko a Spojené štáty

Ukrajina, Bielorusko a Kazachstan po získaní nezávislosti súhlasili s tým, že sa stanú nejadrovými štátmi a Rusko zbrane na ich území odstránilo. Presné miesta skladovania jadrových zbraní sú tajné. Predpokladá sa, že existuje najmenej tucet národných lokalít s podzemnými iglú na uskladnenie bômb. Zdá sa však, že satelitné snímky odhalili dve podozrivé miesta v blízkosti Moskvy. 

Keď sa vzťahy medzi USA a Ruskom začali zhoršovať pre spor o nestrategické jadrové zbrane, Kremeľ začal modernizovať lokalitu neďaleko Tveru, asi 145 kilometrov od hlavného mesta. Zmodernizovaný bol aj sklad Mozajsk-10 asi 110km západne od Moskvy, o ktorom sa predpokladá, že je schopný uskladniť strategické a taktické jadrové zbrane. 

Carnegieho nadácia pre medzinárodný mier uviedla, že Rusko začalo budovať základne pre vojenské vybavenie na Kryme, ktorý anektovalo od Ukrajiny v roku 2014. Nepredpokladá sa, že by na okupovanom území boli rozmiestnené jadrové hlavice, ale základne podporujú rakety Iskander. Iskander odpaľovaný zo zeme je mimoriadne presná strela, ktorá môže niesť konvenčné aj jadrové hlavice. Predpokladá sa, že bola použitá v prvej vlne ruských útokov na Ukrajinu. 

Iskandery boli rozmiestnené aj v Kaliningrade, ktorý je súčasťou Ruska obklopeného krajinami NATO. Raketu Kinžal, ktorá môže niesť aj jadrové hlavice, videli pod ruským lietadlom nad Kaliningradom. Kalingrad je bývalé nemeckom územie, ktoré bolo anektované po druhej svetovej vojne a leží medzi Poľskom a Litvou.

USA majú na šiestich základniach NATO v piatich európskych krajinách približne 100 jadrových gravitačných bômb B-61. Základne sa nachádzajú v Aviane a Ghedi v Taliansku, Büchel v Nemecku, Incirlik v Turecku, Kleine Brogel v Belgicku a Volkel v Holandsku. 

Jadrové zbrane môžu naraz zabiť stovky tisíc ľudí. Vojnový arzenál Moskvy zahŕňa 527 medzikontinentálnych balistických rakiet, balistické rakety odpaľované z ponoriek a strategické bombardéry.

Medzikontinentálne balistické rakety môžu dosiahnuť maximálnu rýchlosť štyri míle za sekundu približne za 10 minút po vypustení, čo znamená, že tieto zbrane by potenciálne mohli z Ruska dosiahnuť Spojené kráľovstvo do 20 minút. Ruský systém velenia je pripravený získať oprávnenie na uvoľnenie jadrových zbraní do 10 minút od prezidenta, ministra obrany alebo náčelníka generálneho štábu prostredníctvom tzv. jadrového kufríka Čegeta. 

Počas studenej vojny sa jadrovému konfliktu predchádzalo "vzájomne zaručeným zničením", teda zásadou, že ak jedna krajina odpáli jadrovú bombu a druhá krajina odpovie, obe budú zničené. Väčšina odborníkov predpokladá, že k jadrovej vojne nikdy nedôjde, a to vzhľadom na obrovské potenciálne náklady. Telegraph

Americký prezident je slabý, ale práve zlyhania Európy boli tak jasne odhalené

Americký prezident Joe Biden

Johnsom povedal, že aliancia jadrových ponoriek Británie s Austráliou  a USA zmení postavenie sa Číny vzhľadom k ochrane Taiwanu. Vo Washingtone jeden americký generál k tomu povedal: "Ale Áziu zvládneme sami. Británia by sa mala radšej sústrediť na obranu Európy, pretože tam je situácia dosť napätá."

Joe Biden však dal jasne najavo, že všetko sústreďuje na Čínu a bude akceptovať strategickú porážku inde - ako je vidieť v Afganistane. Putin sa ocitol proti Západu, ktorý bol rozdelený a nejednotný - a využil svoju šancu.

Na Bidenovi sa dá nájsť veľa chýb. Príliš často sa vyjadroval dvojzmyselne, pričom v jednej fáze naznačil, že by nevadilo, ak by Putin uskutočnil "menší vpád", napríklad obsadil Doneck. Potom sa otočil na druhú stranu a sľúbil, že ruské banky "nebudú môcť obchodovať v dolároch", ak Putin zaútočí: hrozba, ktorú teraz môže mať problém uskutočniť. Jeho slabé premiérstvo zanechalo Západu neistého vodcu v neistých časoch.

Tento 79-ročný prezident je však posledným prezidentom USA, ktorý bude poznačený studenou vojnou a atlantistickou tradíciou. Na Európu myslí oveľa viac ako jeho nástupcovia. Presvedčil Olafa Scholza, aby upustil od projektu plynovodu Nord Stream 2 za 12 miliárd euro, ktorý mal Nemecku zabezpečiť lacný ruský plyn. Na rozdiel od Borisa Johnsona Biden svojim voličom otvorene povedal, že sankcie poškodia ich vrecká.

Preto nebude vhodné obviňovať Bidena: bolo by bohaté, keby sa Európa sťažovala, že Amerika nechala Európu vymknúť z rúk. V obvinení Donalda Trumpa, že NATO je už príliš dlho podvázané, keď umožňuje európskym krajinám šetriť na vlastnej armáde, zatiaľ čo USA vynakladajú na obranu viac ako dvakrát toľko ako všetci ostatní členovia NATO dokopy, bolo to nepríjemné ale pravdivé Áno, máme napoly kompetentného amerického prezidenta, ktorý sa napoly stará o Európu. Ale nabudúce už nemusíme mať také šťastie.

Robert Habeck, nový nemecký vicekancelár, bol úprimný. "Ak sa pozriete na Putinove spisy z minulého leta a poskladáte si jeho prejavy," povedal včera, "potom musíte povedať, že Západ, Európa, Nemecko boli príliš naivní." Naivita mala svoje dividendy. Všetci členovia NATO sa dohodli, že budú vynakladať dve percentá HDP na obranu; v skutočnosti to robí len tretina z nich. Približne v čase, keď Putin obsadil Krym, nemecký prápor na cvičení v Nórsku použil na simuláciu zbrane namaľovanú metlu, pretože skutočnú nemal. 

Putin inzeruje svoj zámer. Hovorí o silách NATO vo východnej Európe, ktoré sú "voči nám nepriateľské... napumpované najmodernejšími zbraňami" a ktoré predstavujú "reálnu hrozbu nielen pre naše záujmy, ale aj pre samotnú existenciu nášho štátu". Nemá teda "inú možnosť" ako napadnúť Ukrajinu.

Putin hovorí o potrebe "demilitarizácie" namiesto okupácie: inými slovami, zosadiť zvolenú vládu Ukrajiny a premeniť ju na druhé Bielorusko. 

Ak ide o novú studenú vojnu, frontová línia sa práve presunula: do Lotyšska, Litvy, Estónska, Maďarska a Rumunska. Británia poslala do Poľska vojakov, ale len 650 z nich. Počas studenej vojny mala britská Porýnska armáda v západnom Nemecku 50 000 vojakov. Vtedy sa argumentovalo tým, že veľká stála armáda slúži ako odstrašujúci prostriedok. Revízia obrany Spojeného kráľovstva z roku 2010 znížila bojové schopnosti britskej armády približne o tretinu, čo bolo odôvodnené množstvom optimistických rečí o vojnách budúcnosti, ktoré budú malé, technologicky vyspelé, ale lacnejšie. Telegraph

Rusko má moc obmedziť kľúčové priemyselné odvetvia v USA a Európe tým, že obmedzí dodávky kovov

Vladimir Putin navštívil jeden z titánových závodov VSMPO-AVISMA

Washington tvrdí, že má vražednú zbraň, ktorá zabráni takémuto riziku spätného úderu, a preto prinúti Putina zaváhať: hrozí odrezaním ruského prístupu na svetový trh s polovodičovými čipmi. Išlo by o moderný ekvivalent ropného embarga 20. storočia, keďže čipy sú rozhodujúcim palivom elektronickej ekonomiky. Postupne by to zadusilo vyspelý ruský priemysel a teoreticky by to Putinov režim zmenilo na zakrpateného technologického trpaslíka.

Inzercia

Aj to je však nebezpečná hra. Putin má prostriedky na to, aby odrezal kritické nerastné suroviny a plyny potrebné na udržanie dodávateľského reťazca Západu pre polovodičové čipy, čím by zvýšil stávku uprostred celosvetovej čipovej krízy. Okrem toho by mohol obmedzením dodávok titánu, paládia a ďalších kovov ochromiť letecký a zbrojársky priemysel v USA a Európe.

Ak by ovládol Ukrajinu, jeho kontrola nad kľúčovými strategickými nerastnými surovinami by bola ešte dominantnejšia. Kremeľ by mohol vyvolať inflačný šok, ktorý by bol rovnako silný ako prvá ropná kríza, a k nemu by sa pridala recesia. Biely dom sa pomaly prebúdza a uvedomuje si ruskú schopnosť protiúderu. Americké polovodičové spoločnosti upozornil na riziko až vtedy, keď firma Technet, ktorá vyrába kritické materiály, odhalila rozsah závislosti USA od ruských dodávok plynu C4F6, neónu, paládia a skandia.

Približne 90 % svetových dodávok neónu, ktorý sa používa ako laserový plyn na litografiu čipov, pochádza z Ruska a Ukrajiny. Dve tretiny tohto plynu pre svetový trh čistí jedna spoločnosť v Odese. V Afrike sú ďalšie dlhodobé zdroje neónu, ale to je z krátkodobého hľadiska nepodstatné. Technet uviedol, že ruský plyn C4F6 sa používa na leptanie uzlových logických zariadení. Paládium sa používa na výrobu senzorov, pokovovacích materiálov a počítačových pamätí (MRAM). Najväčším svetovým výrobcom titánu je spoločnosť VSMPO-AVISMA, ktorá sa nachádza v "titánovom údolí" na západnej Sibíri.

Jej spolumajiteľom je Rostec, štátny konglomerát, ktorý ovláda Sergej Čemezov, bývalý agent KGB, ktorý slúžil s Putinom vo východnom Nemecku. Rusko a Ukrajina sa spolu podieľajú 30 percentami na celosvetových dodávkach titánu, čo však podceňuje ich hegemóniu vo výrobnom reťazci. VSMPO-AVISMA dodáva 35 percent titánu spoločnosti Boeing, väčšinou pre lietadlá 737, 767, 777 a 787. Používa sa v motoroch, ventilátoroch, diskoch a rámoch a je cenený pre svoju odolnosť voči teplu a korózii a pre pomer hmotnosti a pevnosti.

Titánová špongia a sprievodné kovy sú zmiešané v správnom pomere, aby sa vytvorila požadovaná zliatina.

Americký Úrad pre priemysel a bezpečnosť zverejnil v októbri minulého roka správu, v ktorej varoval, že spoločnosť VSMPO-AVISMA s podporou ruského štátu dodávala zákazníkom v USA titánovú špongiu za "umelo nízke" ceny, čo jej umožnilo získať "významný podiel na obchode spoločnosti Boeing". V správe sa uvádza, že Rusko môže túto dominanciu čoraz viac využívať "ako nástroj geopolitického vplyvu".

Úrad varoval, že v USA zostáva už len jeden starnúci závod, ktorý je schopný vyrábať titánovú špongiu vo veľkom meradle, a že v národných obranných zásobách už nie je žiadna rezerva titánu. Pri výrobe amerických stíhačiek, rakiet, rakiet, ponoriek, vrtuľníkov, satelitov a moderných zbraní sa spolieha na dodávky od nepriateľského subjektu kontrolovaného štátom. Správa vyzvala na prijatie naliehavých opatrení na obnovenie domácej výroby a získanie strategických rezerv. Aký to chaos.

Hovorca spoločnosti VSMPO-AVISMA uviedol: "Vyváža sa len malé množstvo titánovej špongie, ktorú vyrába VSMPO-AVISMA. Titánová špongia dodávaná na zahraničné trhy je určená na všeobecné priemyselné použitie a nie je vhodná na stavbu lietadiel. Všetku titánovú špongiu, ktorá sa vyrába a je vhodná pre letecký priemysel, používa spoločnosť VSMPO-AVISMA na výrobu vo svojich závodoch v Rusku."

Spoločnosť Airbus je ešte zraniteľnejšia. Polovica jeho titánovej špongie pochádza z Ruska. Britský letecký priemysel je závislý od ruských dodávok. VSMPO-AVISMA má prevádzku neďaleko Birminghamu, ktorá vyrába komerčné zliatiny pre letecký priemysel, zdravotnícku techniku a armádu.

Putin vie, že prah bolesti na Západe je nízky po fiasku amerických sankcií proti výrobcovi hliníka Rusal v roku 2018. Americké ministerstvo financií si myslelo, že hliník je zameniteľná komodita a že prerušenie dodávok spoločnosti Rusal nebude mať veľký význam. Dostalo krutú lekciu z trhovej reality: globálne ceny oxidu hlinitého sa zdvojnásobili, dodávateľský reťazec sa zastavil a všade vznikli vedľajšie škody. Byrokrati nepochopili prísny proces certifikácie v tomto odvetví. Pointa je však hlbšia. Rusko nemožno udusiť, pretože je systémovo kľúčové pre svetové hospodárstvo.

Ani Washington nemôže Rusku jednoducho dlhodobo odoprieť polovodičové čipy. Krajina má vlastné domáce čipové spoločnosti na čele s firmami Bajkal a Micron. Dokážu vyrábať čipy strednej triedy s veľkosťou 28 nanometrov (nm), ktoré sú vhodné pre mobilné telefóny a podobne. Tieto spoločnosti by nepochybne mohli zvýšiť svoju výkonnosť, ak by to bola najvyššia národná priorita.

Rusko nedokáže vyrábať 5 nm a 7 nm wafery potrebné pre mobilné technológie 5G, umelú inteligenciu alebo technológie CPU a GPU. USA kontrolujú globálny ekosystém pokročilých čipov a mohli by zabrániť taiwanskej spoločnosti TSMC alebo kórejskému Samsungu v dodávkach do Ruska. Časom by to bolo na škodu. Polovodičový reťazec je však notoricky známy svojou zložitosťou a je preplnený sprostredkovateľmi. 

Rusko by sa pri dodávkach mikročipov pre svoje zbrane mohlo obrátiť na Čínu.. Rusko by nebolo schopné získať špičkové veci, ale mohlo by si vystačiť so stredne výkonnými čipmi pre väčšinu svojich zbraní," povedal James Lewis, technologický riaditeľ washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdie. Vrátilo by ich to o dva alebo tri roky späť," povedal.

Čínske spoločnosti sa zdráhali porušiť americké sankcie po anexii Krymu v roku 2014. Dnes je to iný svet. Si Ťin-pching im zakázal dodržiavať exteritoriálne sankcie USA. Aj keď je strategická dohoda medzi Ruskom a Čínou na zimných olympijských hrách v Pekingu nadhodnotená, Si musel dať Putinovi v súvislosti s Ukrajinou akúsi zelenú. Inak by Rusko nestiahlo väčšinu svojich vojenských síl z Ďalekého východu, aby viedlo vojnu na Západe, a nenechalo by tak čínske hranice odkryté.

Mníchovská konferencia bola trojdňovým zahmlievaním tejto skutočnosti, rituálom kolektívneho popierania, predstieraním, že čokoľvek iné ako zbrane pre Ukrajinu má skutočný význam. Miesto konania Mníchova bolo až príliš vhodné. Osud ukrajinského ľudu sa až tak veľmi nelíši od príbehu Československa v septembri 1938. Telegraph

 

Články na túto tému

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Ako by mohla dopadnúť ruská invázia na Ukrajinu podľa Britského ministerstva obrany. 1. Vyslanie vojenských jednotiek pod krytím ako "mierových síl. 2. Útoky na veľké vzdialenosti. 3. Obsadenie pobrežnej diaľnice M14. 4. Zvoliť viacnásobný prístup. 5. Cieľ: Kyjev. Stiahnutie ruskej armády bude chvíľu trvať. Tisíce ďalších ruských vojakov na ukrajinských hraniciach. Regionálny podiel obyvateľov hovoriacich rusky, ako prvým jazykom

Blog
Nové ostne dobre bodajú

Nové ostne dobre bodajú

V týždenníku Týždeň sa objavila ideologicky zaujatá recenzia absolventky histórie v Prahe Hany Chorvátovej na knihu Martina Homzu Murices novae- Nové ostne. Vlani som publikoval na blogu článok, v ktorom som označil túto knihu za najlepšiu knihu o slovenských dejinách, akú som čítal. Preto mi nedalo, aby som na Chorvátovej recenziu, či skôr pamflet, nezareagoval.

Blog
Synoda: Totalita do 21. storočia nepatrí!

Synoda: Totalita do 21. storočia nepatrí!

Sústredenie moci do rúk jednotlivcov vedie k tragédiám celých národov. Je na to dosť historických príkladov. Totalitné chúťky niektorých cirkevných predstaviteľov môže zakončiť jedine spoločné synodálne nasmerovanie cirkvi. V diskusii a skutočnom dialógu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.